Důchodová reforma: Politologové, prezident a ekonomové se neshodnou zda je uspěchaná

4. 3. 2011 – 20:30 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová reforma: Politologové, prezident a ekonomové se neshodnou zda je uspěchaná
Klaus: Důchodců přibývá a to vylučuje, aby se do důchodu odcházelo už téměř dvacet let před průměrným věkem dožití, Foto: Václav Klaus, Hrad.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Plán důchodové reformy je uspěchaný, neprodiskutovaný, a tedy nepovedený návrh. Tak hodnotí Václav Klaus reformu důchodů, kterou připravil kabinet Petra Nečase.

Vláda se podle Klause unáhlila, když schválila tak důležitý krok bez konzultace s odborníky. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes.

"Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla – na jakémkoli relevantním fóru, tedy i v médiích – seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba," píše prezident, který má pravomoc vrátit návrh Sněmovně.

Připomíná, že o důchodové reformě se diskutuje už více než 15 let. Nikdy se však nepodařilo propojit stranické návrhy tak, aby je přijala veřejnost. A podle Klause to nezvládla ani vláda Petra Nečase. Prezident vládě vytýká, že dnešním důchodcům jasně nesděluje jednu věc: že jich se ještě reforma netýká a dopadne na ně jen chystané zdražení kvůli vyššímu DPH.

Jinde by byl Klaus naopak tvrdší: důchodců přibývá a to podle něj vylučuje, aby se do důchodu odcházelo už téměř dvacet let před průměrným věkem dožití. Reforma musí podle Klause jasně říct, že dosavadní důchodový systém už nikdy nedokáže zajistit dnešní výši důchodů a nemůže dále vycházet z předchozích příjmů. A to je asi Klausovo klíčové sdělení:

"Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou. Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoli zásluhový," píše prezident.


Klaus má pravdu, soudí politologové

 

"Pan prezident má pravdu, když říká, že reforma je nepromyšlená, neprodiskutovaná. Tento druh reforem musí být průnikem návrhů. On se přimlouvá za to, aby byla reforma prodiskutovaná s opozicí, protože takový druh zákonů se nemůže přijímat silou. To není stabilní penzijní reforma, když se ve chvíli, kdy se dostane k moci opozice, může zase změnit," řekl Mediafaxu politolog Jiří Pehe.

Vláda by měla podle něj slova prezidenta vzít vážně a reformu hlouběji prodiskutovat a přepracovat. "Penzijní reforma by měla mít kompromisnější, vyváženější pohled. Skutečně to vypadá, že důvodem, proč na její přijetí vláda tak tlačí, je to, že chce přihrát peníze fondům," dodal Pehe.

To, že je důchodová reforma nepřipravená, si myslí i politolog Josef Mlejnek. "Pozitivní efekty reformy jsou sporné, ale negativní efekty jsou evidentní. Ovšem pokud se vláda rozhodne, že si to prosadí, tak si to prosadí. Sněmovna, ve které mají koaliční poslanci většinu, přehlasuje Senát i prezidenta," podotkl.

Otázkou pak je, jaký dojem bude mít takové silové rozhodnutí vliv na názor veřejnosti. "Vláda se bojí svůj návrh reformy stáhnout, aby nevypadala, že je slabá. Zároveň na veřejnost nebude dělat dobrý dojem, když vláda tvrdošíjně prosadí svou i přes nesouhlas prezidenta a Senátu," dodal Mlejnek.

Politoložka Vladimíra Dvořáková soudí, že není tradiční, aby hlava státu zasahovala do parlamentní politiky, přesto tentokrát Klaus učinil dobře. "Je dobré, že upozornil, že reformy, které mají dlouhodobý charakter, by měla vláda projednat s opozicí. Aby se za čtyři roky, kdy se opozice dostane k moci, zase nezměnily zpět," řekla Mediafaxu.

Zdůraznila však, že konečná rozhodnutí musí činit vláda, nikoliv prezident. "Prezident je ústavně neodpovědný. Není to absolutní vládce. Odpovědná je vláda," řekla. Klaus podle ní neplní tak úplně svůj slib, že nebude aktivistickým prezidentem.

"Pan prezident někdy přestřelí, ale tentokrát nepřestřelil. Toto je norma, která přistane na jeho stole, proto má právo se k ní vyjádřit," míní však Pehe. Dodal, že pokud sněmovna jeho případné veto přehlasuje, bude to velmi špatný signál pro stabilitu penzijní reformy.

 

Ekonomové: Debatuje se už od roku 2004

 

„Důchodová reforma se diskutuje oficiálně od roku 2004, kdy byla založena Bezděkova komise. Výsledky byly průběžně zveřejňovány na webových stránkách, tak nevím, jestli na Hradě nefunguje internet. Navíc členem NERVu je i Jiří Weigl, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, který byl na jednání zván," řekl pro ParlamentníListy.cz ekonom a člen NERV Tomáš Sedláček.

„To je, jako kdyby parta kibiců stála nad kuchařem a říkala mu, co má dělat a co má do jídla dávat. Teprve až číšník přinese pokrm na stůl, může ho nějaká skupina gastronomických specialistů hodnotit," odmítá pro ParlamentníListy.cz další člen NERV Petr Zahradník představu celospolečenské debaty nad důchodovou reformou.

S žádnou reformou nemůže panovat všeobecný souhlas

„Souhlasím s panem prezidentem, že ta debata měla být širší. Mohla běžet intenzívně už od července, kdy tato vláda vznikla. Na druhou stranu je otázka, jestli by ta diskuse měla nějaký smysl. O důchodové reformě se debatuje patnáct let, ale až dosud to nikam nevedlo," připomíná pro ParlamentníListy.cz další člen NERV Jiří Rusnok, mimo jiné i bývalý ministr financí.

„Řešení mělo být původně apolitické. NERV měl nabídnout ekonomické a proveditelné řešení. Politické zadání, oslovení veřejnosti, to už je funkcí politiků," říká Zahradník s tím, že ve zveřejněné podobě návrhu reformy se objevily některé kompromisy, které odborníci nenavrhovali. „Nikdy nebude reforma taková, aby na ní vyhráli všichni," doplňuje Sedláček.

 

<%Anketa248%>

 

Nečas: S reformou penzí nelze dál otálet

 

"Důchodová reforma je skutečně prioritou, která má zajistit dlouhodobou finanční stabilitu penzijního systému. O reformě se na expertní úrovni diskutuje již řadu let," uvádí premiér Nečas. Dodává, že návrh, na kterém se shodla vládní koalice, v principech vychází ze závěrů Bezděkovy komise a z programového prohlášení vlády.

Nečas také připomněl, že práce na penzijní reformě byla zahájena již v minulém volebním období. Pád vlády však přípravu přerušil. "Dnes již není čas otálet, současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje výplatu důchodů budoucích generací," dodal Nečas.

Současný návrh premiér označil za kompromis, na kterém se shodla koalice a o kterém budou dále probíhat diskuse s opozicí, zaměstnavateli a zástupci odborů. "Budeme trpělivě vysvětlovat všechny naše návrhy občanům České republiky. Jednotlivé detaily ještě budou upřesňovány," dodal na závěr Nečas.

"Ministr práce a sociálních věcí je překvapen dnešním hodnocením důchodové reformy prezidentem České republiky," zní oficiální reakce ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které v reakci na projev prezidenta zaslala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Ve vyjádření ministerstva dále stojí, že diskuse o reformě probíhají již minimálně 15 let a přinejmenším sedm let se vedou na odborné úrovni.

"Díky politické shodě máme unikátní příležitost důchodovou reformu prosadit. Povedeme debatu s opozicí a uděláme maximum pro to, aby měli občané dostatek informací," prohlásil ekonomický expert ODS Martin Kocourek a dodal: "Jsme připraveni obhajovat, že tento koncept bude pro Českou republiku prospěšný i z pohledu její konkurenceschopnosti."

Ministr připomněl, že diskuze o důchodové reformě probíhá od roku 2004. Pro ODS je pak reforma penzijního systému jednou z nejdůležitějších legislativních změn pro budoucnost České republiky.

"Důchodový systém v dnešní podobě je neudržitelný. Je pět minut po dvanácté, každý rok odkladu ohrožuje výplatu důchodů v budoucnosti," zdůraznil ministr.

-Petr Barták, Karolina Brožová | MED | Parlamentnílisty.cz

Kam dál?

- Důchodová reforma - Šachy s přidanou hodnotou

- Mezigenerační solidarita aneb Co znamená 1 % platu rodičům

- Důchodové, penzijní i další pojištění zdraží kvůli antidiskriminačním zákonům

- Kolik si potřebujete naspořit do důchodu?

- Švejnar: Do důchodu budeme muset chodit později. Proč?

- Co všechno potřebujete když půjdete žádat o důchod?

- Kolik si potřebujete naspořit do důchodu?

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články