Důchodová reforma zdraží potraviny. Nečasova vláda proto chystá nové dávky

22. 1. 2011 – 12:20 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová reforma zdraží potraviny. Nečasova vláda proto chystá nové dávky
Důchodová reforma musí být navržena tak, aby přežila i změnu vlády, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sjednocené DPH, nebo už jen jeho zvýšení u většiny potravin, které jsou v nízké sazbě, povede ke zdražení potravin o zhruba deset procent. Sociálně slabým by však měly zdražení dorovnat nové sociální dávky.

Důchodová reforma, která by měla zajistit penze pro dnešní třicátníky a mladší ročníky bude postavena na povinném spoření a sjednocení sazby DPH na 19 procent. Současná vládní koalice se však zatím dohodla na sjednocení obou sazeb DPH na 19 procentech.

Podle dneíku MF Dnes, Věci veřejné, poslední odpůrce sjednocení obou DPH v koalici, couvají a na jednání s koaličními partnery připustily, že by se zvýšená sazba daně na potraviny, léky, teplo a vodu dala kompenzovat cílenými dávkami přímo rodinám s dětmi nebo sociálně slabým. Důchodcům by se zvýšení DPH vrátilo ve valorizaci důchodů.

 

TIP: Vše o penzích najdete zde

 

„Zvýšení DPH pokryje jen stávající deficit důchodového systému a moc z něj nezbude,“ argumentuje v MF Dnes sociolog Pavel Rusý, expert VV na důchody.

 

Sociální dávky jako kompenzace zdražení

 

„U nízkopříjmových obyvatel se připravuje mechanismus kompenzace,“ potvrdil v deníku k požadavku VV Ivo Foltýn, který reformu coby poradce ministra práce připravuje a který dřív šéfoval Penzijnímu fondu České pojišťovny.

Životní minimum by se muselo zcela jistě zvýšit a stejně tak sociální dávky, které se od něj odvíjejí. Další kompenzace by měla být podle poslance VV Michala Babáka pro rodiny s dětmi. K tomu by podle informací Lidových novin mohlo dojít například formou slevy na sociálním pojištění pro rodiče.

 

Na Slovensko pro inspiraci

 

Důchodová reforma musí být navržena tak, aby přežila i změnu vlády, uvedl deník. „Když bude reforma výhodná pro občany, tak si žádná budoucí politická generace netroufne ji změnit,“ říká Foltýn.

Sousedé na Slovesku vsadili na to, dát lidem co nejvíc.  Dávají tedy devět procent jejich hrubé mzdy místo do sociálního pojištění na jejich osobní důchodový účet. „Když jim tolik peněz jednou dáte, už se jich nebudou chtít vzdát,“ říká Ľudovít Kaník, strůjce slovenské důchodové reformy a dnes poslanec Národní rady. (Jaký je rozdíl mezi důchodovým sociálním pojištění a státním spořením na důchod najdete v článku: Důchodci chtějí rychlejší růst penzí, pletou si však pojištění se spořením )

Slovenská reforma má podle MF Dnes ale jeden významný háček: každoročně si Slováci musejí půjčovat 1,5miliardy eur (35 miliard korun), aby měli na penze pro současné důchodce. Jejich zadlužení tak roste rychlostí přes jedno procento HDP ročně.

_______________________________________________________________

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění
________________________________________________________________


Kam dál?

- Lidé chtějí důchodovou reformu i přes námitky opozice, bojí se kolapsu systému

- Čeká nás povinné spoření na penzi - 3 procenta z platu

- Lék ČSSD na nedostatek peněz v důchodovém systému? Ať lidé více platí

- Většinu peněz v důchodu od státu čeká jen polovina pracujících. Co vy?

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 22,190 22,370
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články