Důchody mají vzrůst podstatně méně, než vláda v létě slibovala

3. 11. 2011 – 8:09 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchody mají vzrůst podstatně méně, než vláda v létě slibovala
Nižší než slibovaná valorizace penzí pobuřuje nejen seniory, ale i odbory, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit o 174 korun. Počítá s tím ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), důchody tak mají vzrůst podstatně méně, než vláda seniorům ještě v létě slibovala, píše ve čtvrtečním vydání deník Právo.

„Valorizace důchodů proběhne k 1. lednu 2012, o 174 Kč u průměrného starobního důchodu,“ cituje Právo z návrhu ministerstva. V srpnu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) navrhoval zvýšit od ledna základní výměru o 50 korun a procentní výměru o 2,5 procenta, což by znamenalo valorizaci starobních penzí v průměru o 259 korun.

Ani to by však podle tehdejší reakce Rady seniorů ČR růst životních nákladů důchodců nepokrylo. Nakonec má základní výměra stoupnout jen o 40 Kč a procentní výměra o 1,6 procenta. MPSV změnu ve výši valorizace zdůvodnilo upřesněním letošních údajů o inflaci a mzdách, ze kterých se navýšení důchodů vypočítává.

 

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Nižší než slibovaná valorizace penzí pobuřuje nejen seniory, ale i odbory. „Je to opravdu almužna. Vláda neplní slib, který seniorům veřejně dala. Rostoucí náklady důchodců to nemůže v žádném případě pokrýt. Ministři využili možnosti přidat lidem, kteří se mohou jen velmi těžce bránit, co nejméně,“ řekl Právu místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl.

-Zdenek Michora | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články