Důvěra v českou ekonomiku oproti loňsku stoupla

22. 2. 2011 – 9:17 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důvěra v českou ekonomiku oproti loňsku stoupla
V průmyslu se v únoru hodnocení současné celkové ekonomické situace nezměnilo, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v únoru meziměsíčně snížila, souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) klesl o 1,5 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v únoru 2010 je však o 8,1 bodu vyšší. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně nejvíce snížila v průmyslu, kde však zůstává díky předchozímu růstu na relativně vysoké úrovni. Důvěra se snížila také ve stavebnictví a ve vybraných službách. V obchodě se důvěra zvýšila. Ve srovnání s nízkou hodnotou v únoru 2010 je důvěra podnikatelů o 10,5 bodu vyšší.

V průmyslu se v únoru hodnocení současné celkové ekonomické situace nezměnilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se oproti lednu snížilo. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce mírné zrychlení výrobní činnosti i mírné zvýšení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v lednu. Celkově se důvěra v průmyslu vlivem únorového snížení poptávky a vzrůstu zásob meziměsíčně snížila o 2,7 bodu, oproti nízkým hodnotám v únoru 2010 je o 15,6 bodu vyšší.

„Vývoj poptávky dokazuje oprávněnost našich obav z nejistého vývoje v zahraničí a opatrnější odhad vývoje ekonomiky v roce 2011 na nižší úrovni než vloni. Optimistickým zůstává zatím vývoj v nejbližších zemích, zejména v Německu a Rakousku,“ uvedl Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Spotřebitelé mají obavy z pokračující relativně vysoké nezaměstnanosti, dopadů vládních úsporných opatření na jejich příjmy a připravovaných vládních kroků s vlivem na růst cen například v důsledku sjednocení sazby DPH,“ dodal Körner.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v únoru oproti minulému měsíci rovněž nezměnilo a beze změny zůstalo i nízké hodnocení celkové poptávky. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s lednem zpomalení stavební činnosti při poklesu zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 7,6 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v lednu, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve stavebnictví v únoru po předchozím růstu snížila o dva body a je o 5,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v únoru ve srovnání s lednem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v únoru mírně zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v lednu. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 3,3 bodu a v meziročním srovnání je o 8,3 bodu vyšší než v únoru 2010.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v únoru meziměsíčně snížil o 1,7 bodu a také ve srovnání s únorem 2010 je o 1,7 bodu nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají větší zhoršení celkové ekonomické situace než jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v únoru dále snížil, úmysl spořit přitom klesl výrazně. Respondenti nepovažují současnou hospodářskou situaci za vhodnou ke spoření a zároveň i nadále hodnotí současnost jako ne příliš vhodnou pro pořizování velkých nákupů.

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) je vážený průměr sezonně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, v obchodě, ve vybraných odvětvích služeb a indikátoru spotřebitelské důvěry. Indikátoru důvěry v průmyslu je přiřazena váha 40 procent, indikátoru ve stavebnictví a v obchodě po pěti procentech, indikátoru ve vybraných odvětvích služeb 30 procent a indikátor důvěry spotřebitelů má v souhrnném indikátoru důvěry váhu 20 procent. Základ bazických indexů tvoří průměr roku 2005.

-Tomáš Cížek | MED

Kam dál?

- Česká ekonomika letos podle ČNB poroste rychleji, než se předpokládalo

- Česká ekonomika si na konci roku meziročně polepšila

- Vládní škrty v Česku jsou podle MMF správnou cestou

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,370
USD 22,550 22,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články