Důvěra v Českou ekonomiku v červnu po třech měsících růstu klesla

25. 6. 2009 – 9:49 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důvěra v Českou ekonomiku v červnu po třech měsících růstu klesla
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Důvěra v českou ekonomiku v červnu po třech měsících mírného růstu klesla. Celkový ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 0,9 bodu. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.


Ve srovnání s červnem 2008 je celkový indikátor důvěry o 24,7 bodů nižší, důvěra podnikatelů je nižší o 28,8 bodu a důvěra spotřebitelů je nižší o 8 bodů.

- důvěra v českou ekonomiku v dubnu opět vzrostla
- České HDP má klesnout o 4,2 %
- Ekonomové: Česká ekonomika vykázala větší propad HDP než se očekávalo

Ze šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají nepatrné zhoršení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace. \"Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červnu oproti minulému měsíci mírně snížil, ale je i nadále vysoký. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil,\" uvedl ČSÚ.

V průmyslu se v červnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti květnu téměř nezměnilo. Beze změny zůstalo i nízké hodnocení celkové poptávky, hodnocení zahraniční poptávky se mírně snížilo. Zásoby se podle průmyslových podniků snížily. Pro příští tři měsíce firmy předpokládají oživení tempa výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v květnu. Celkově se ukazatel důvěry v průmyslu v červnu meziměsíčně zvýšil o 2,7 bodu; je však meziročně o 29,3 bodu nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červnu oproti minulému měsíci snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se téměř nezměnilo. Pro příští tři měsíce firmy předpokládají mírné zrychlení vývoje stavební činnosti při nezměněné zaměstnanosti, zajištění práce zakázkami odhadují na 8,5 měsíce dopředu. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v květnu. Celkově ukazatel důvěry meziměsíčně nepatrně klesl (o 0,5 bodu) a je o 34,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se červnu hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně snížilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v květnu, pro období příštích šesti měsíců jsou naopak vyšší. Zásoby se podle mínění respondentů v červnu zvýšily. Celkově ukazatel důvěry v červnu oproti květnu sestoupil o 5,3 bodu, proti předchozímu roku je nižší o 18,6 bodu.

Hodnocení současné ekonomické situace se ve srovnání s květnem snížilo také ve službách; mírně se snížilo i hodnocení poptávky a kleslo i její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří měsíců i šesti měsíců nižší než v květnu. Celkově se ukazatel důvěry oproti minulému měsíci snížil o pět bodů a je o 29 bodů nižší než před rokem.


Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články