Důvěra v Českou ekonomiku v lednu klesla

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v lednu meziměsíčně mírně snížila, souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) klesl o 0,3 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v lednu 2010 je však o 11,6 bodu vyšší. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Pro příštích dvanáct měsíců očekávají lidé nepatrné zhoršení celkové ekonomické situace i jejich finanční situace, Ilustrační foto: SXC

Pro příštích dvanáct měsíců očekávají lidé nepatrné zhoršení celkové ekonomické situace i jejich finanční situace, Ilustrační foto: SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Indikátor důvěry podnikatelů se v lednu po výrazném růstu v prosinci meziměsíčně snížil o 0,2 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v obchodě a ve stavebnictví, v průmyslu se nezměnila a ve vybraných službách meziměsíčně mírně klesla. Ve srovnání s nízkou hodnotou v lednu 2010 je důvěra podnikatelů o 14,2 bodu vyšší.

V průmyslu se v lednu hodnocení současné celkové ekonomické situace i celkové poptávky oproti prosinci zvýšilo. Zásoby podle respondentů vzrostly pouze nepatrně. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v lednu nepatrně snížilo a dosáhlo 82,3 procenta. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7,2 měsíce. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce udržení tempa výrobní činnosti a zvýšení zaměstnanosti. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně nezměnila, meziročně se zvýšila o 23 bodů.

Ve stavebních podnicích respondenti pro příští tři měsíce předpokládají zlepšení zaměstnanosti při zhruba stejném vývoji stavební činnosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 7,6 měsíce. Celkově se důvěra ve stavebnictví v lednu zvýšila o šest bodů, v meziročním srovnání je o 7,5 bodu nižší. V odvětví obchodu se důvěra meziměsíčně zvýšila o jeden bod a v meziročním srovnání je vyšší o deset bodů.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v lednu meziměsíčně snížil o 0,5 bodu, ale ve srovnání s lednem 2010 je o 1,7 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v lednu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají nepatrné zhoršení celkové ekonomické situace i jejich finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v lednu téměř nezměnil. Úmysl spořit se zvýšil.

-Tomáš Cížek | MED