Důvěra v českou ekonomiku v listopadu klesla

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Během listopadu se snížila celková důvěra v českou ekonomiku, souhrnný ukazatel (indikátor ekonomického sentimentu) meziměsíčně klesl o 1,7 bodu. Pesimismus se rozšířil ve stavebnictví, obchodě a v průmyslu, ve službách důvěra v ekonomiku stagnovala, informoval ve středu Český statistický úřad.

Obavy spotřebitelů z ekonomického vývoje v České republice během následujících dvanácti měsíců se v listopadu nezměnily. Foto:SXC

Obavy spotřebitelů z ekonomického vývoje v České republice během následujících dvanácti měsíců se v listopadu nezměnily. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Důvěra spotřebitelů se proti říjnu téměř nezměnila. Ve srovnání s hodnotami v listopadu 2011 jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů nižší, ukazatel důvěry spotřebitelů se naopak zvýšil.

V průmyslu se v listopadu hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo. Pohled na současnou celkovou i zahraniční poptávku se proti říjnu téměř nezměnil. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce pokles tempa výrobní činnosti a neměnnost tempa zaměstnanosti.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v listopadu snížilo. Proti říjnu pokleslo také hodnocení celkové poptávky. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce pokles ve stavební činnosti a také pokles zaměstnanosti.

Rovněž v odvětví obchodu se podle informací Českého statistického úřadu hodnocení současné ekonomické situace proti říjnu snížilo. Stejně tak se mírně snížily zásoby. Respondenti v tomto odvětví neočekávají zlepšení ani v příštích třech měsících.

Ve vybraných odvětvích služeb se v listopadu hodnocení současné ekonomické situace proti říjnu mírně snížilo. Hodnocení listopadové poptávky se téměř nezměnilo, ale její očekávání pro příští tři měsíce se zvýšilo.

Obavy spotřebitelů z ekonomického vývoje v České republice během následujících dvanácti měsíců se v listopadu nezměnily. Beze změny zůstaly rovněž pochybnosti z vlastní finanční situace a z nezaměstnanosti. Proti tomu úmysl spořit se ve sledovaném období výrazně zvýšil. Respondenti se také nadále obávají růstu cen.

Jan Soukup | MED

Tagy: ekonomika peníze finance listopad důvěra