Dvě třetiny čechů jsou "milionáři" - Kde je hranice bohatsví?

5. 11. 2010 – 14:07 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dvě třetiny čechů jsou "milionáři" - Kde je hranice bohatsví?
Zhruba 30 procent domácností udává nejméně dvoumilionový majetek, Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Skoro dvě třetiny českých domácností přiznávají, že celková hodnota majetku jejich domácnosti (dům, byt, chata, auto, úspory, cenné předměty atd.) přesahuje milion korun.

Jak vyplývá z průzkumu firmy STEM, o kterém informovala v pátek, hranice bohatství je podle lidí majetek nad dva miliony korun

Zhruba 30 procent domácností udává nejméně dvoumilionový majetek. Další dvě třetiny domácností přiznávají, že celková hodnota majetku jejich domácnosti přesahuje milion korun. Ve vyhodnocení tří otázek, v nichž respondenti vyjadřovali svůj subjektivní pocit, do jaké míry jsou jejich domácnosti finančně a materiálně zajištěny a jakou mají životní úroveň, se ukazuje jako přibližná „hranice bohatství“ majetek domácnosti nad dva miliony korun.

 

TIP: Bohatství jsou peníze, ale i zdraví, rodina a přátelé

 

Zjišťovat, jakým majetkem lidé disponují, je podle firmy velmi obtížná věc. Přímá otázka „na peníze“ vede u části lidí ke striktnímu odmítnutí odpovědi. Poněkud s menším odporem se tazatelé setkávají, když se lidé mohou zařadit do nějakého majetkového rozpětí. Musí se ovšem počítat s tím, že lidé svůj majetek, ať už záměrně či z nepochopení „co tam patří“, podceňují. Bez ohledu na to, do jaké míry jsou data mírně podhodnocena, je patrné, že dlouhodobá časová řada ukazuje nominální růst majetku domácností za posledních více než 15 let. To je podle firmy nepochybně spojeno především s růstem cen nemovitostí, ve kterých lidé bydlí.

 

<%Anketa220%>

 

Posle průzkumu je zjevné, že se v třídění podle celkového majetku domácnosti odlišují tři skupiny. První jsou lidé, jejichž domácnost má minimální celkový majetek nejvýše do 100 tisíc korun. Druhou je střední skupina, s celkovým majetkem řádově mezi 100 tisíci a milionem korun. A třetí skupinu tvoří vrstva lidí s více než dvěma miliony korun. Skupina s majetkem mezi jedním a dvěma miliony korun je kdesi na pomezí posledních dvou skupin.

Vezme-li se jako měřítko „bohatství“ skutečnost, že alespoň ve dvou ze tří otázek dali respondenti kladnou odpověď, pak lze výraznou většinu domácností s celkovým majetkem nad dva miliony Kč (zhruba tři čtvrtiny) označit za bohaté. Ve skupině lidí s majetkem domácnosti od jednoho do dvou milionů korun překročil podíl „bohatých“ plus „převážně bohatých“ těsně hranici 50 procent. Potvrzuje se tak poznatek, že tyto domácnosti jsou na pomezí průměru a dobrého materiálního zajištění. I mezi domácnostmi s nižší hodnotou majetku se však určitá část řadí mezi ty, která se označuje za bohaté nebo převážně bohaté. V porovnání s podílem chudých a převážně chudých nebo průměrných je to však jen menšina.

-Libor Popela,Mediafax

Kam dál?

- Česká republika je 17. nejbohatší země Evropy

- Ekonom Tomáš Sedláček: Aby mohlo být líp, musí být hůř

- Desítky amerických miliardářů věnují aspoň polovinu majetku na charitu

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články