Efektivitu práce zvýší pěstování květin, společné obědy či ranní káva

26. 7. 2010 – 0:02 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Efektivitu práce zvýší pěstování květin, společné obědy či ranní káva
Přestávky v práci umožňují zaměstnancům duševně se uvolnit od své práce, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pěstování rostlin v květináčích a přítomnost květin na pracovišti přispívá k produktivitě malých a středních podniků (SMB) více, než poloha kanceláře v blízkosti restaurací.

Tvrdí to studie provedená v rámci regionu EMEA, jejíž výsledky zveřejnila Printing & Digital Imaging Group (IPG) firmy HP.

Průzkum provedený mezi zaměstnanci SMB v 11 zemích ukázal, že rostliny a květiny v kanceláři zvýšily individuální produktivitu u 55 procent respondentů, oproti nárůstu o 38 procent, resp. 34 procent, v případě polohy kanceláře v blízkosti prodejen nebo restaurací.

Podle průzkumu jsou to manažeři, kteří s největší pravděpodobností dosahují rentability na základě činností, jež se tradičně považují za odpočinkové. Efektivně využít svou ranní chvilku na kávu totiž dokázalo až 74 procent a oběd strávený s kolegy 65 procent manažerů, zatímco u nemanažerských pozic tyto údaje dosahovaly pouze 64 procent, resp. 40 procent.

Výsledky ukázaly silnou korelaci mezi schopností vytvářet sociální vazby s kolegy a efektivitou pracoviště. Celkově respondenti vyjádřili pocit, že čas oběda strávený s kolegy (60 procent) byl třikrát produktivnější než čas oběda strávený o samotě (20 procent). K obdobným zjištěním se dospělo ohledně mimopracovních kontaktů s kolegy - večerní společenská akce strávená s kolegy po práci vykazuje o 57 procent vyšší pravděpodobnost tvorby hodnot než večer strávený o samotě.

„Přestávky v práci umožňují zaměstnancům duševně se uvolnit od své práce, čímž se redukuje únava, vyrovnává stres a v konečném důsledku zvyšuje efektivita a produktivita na pracovišti,” konstatoval na základě výsledků studie Michael Bashshur, psycholog pracovních vztahů.

Rozdíly jsou však i v jednotlivých zemích. Zatímco na zaměstnance malých a středních firem ve Francii má pozitivní vliv zejména ranní přestávka na kávu, v Británii je to zase společný oběd s kolegy. Rakušané se cítí pracovně efektivnější po návštěvě posilovny nebo drinku se svými kolegy po práci, Španělé se uvolní při cestě do práce a z práce.

-Libor Popela, Mediafax

Kam dál?

- Nejlepší benefity v práci jsou peníze a volno navíc

- Práce na hlavní pracovní poměr je pro 40 procent lidí nezajímavá

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články