Ekonomický týden v Česku a ve světě - co se bude dít?

12. 6. 2011 – 9:22 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonomický týden v Česku a ve světě - co se bude dít?
Ve čtvrtek budou vyhlášeny výsledky 17. ročníku žebříčku 100 nejvýznamnějších firem v Česku | zdroj: NašePeníze.cz

Česká národní banka v úterý zveřejní údaje o běžném účtu platební bilance ČR za duben a ve čtvrtek budou vyhlášeny výsledky 17. ročníku žebříčku 100 nejvýznamnějších firem v Česku.

Ekonomický týden v ČR: Platební bilance a vyhlášení 100 nejvýznamnějších firem, makrodata

Český statistický úřad ve středu zveřejní údaje o dubnových cenách vývozu a dovozu.

Česká národní banka (ČNB) v úterý zveřejní údaje o běžném účtu platební bilance ČR za duben. Tržní konsenzus agentury Reuters počítá s deficitem 4,5 miliardy korun, v březnu vykázala přebytek 2,7 miliardy korun.

V úterý budou zveřejněny výsledky českého a celosvětového průzkumu sledujícího náborové plány zaměstnavatelů Manpower Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2011. Průzkum by měl mimo jiné odpovědět na to, zda budou zaměstnavatelé ve třetím kvartálu nabírat nebo propouštět zaměstnance. "Výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2011 ukazují další nárůst optimismu českých zaměstnavatelů v téměř všech sektorech ekonomiky," uvádí se na webových stránkách manpower.cz.

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na středu 15. června. Češi tak budou v letošním roce pracovat na stát 165 dní, tedy o tři dny méně než loni. Nejpozději oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 2. srpna. Následují je Francouzi a Finové 23. července. Naopak nejdříve nastal den daňové svobody v Jižní Koreji, a to už 14. dubna. Například Slováci oslavili daňovou svobodu 22. května, USA ji oslaví 1. června. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připadá na 10. června.

Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu zveřejní údaje o květnových cenách výrobců. Tržní konsenzus agentury Reuters počítá s meziměsíčním zvýšením cen průmyslových výrobců o 0,4 procenta, meziročně by měl růst zpomalit z dubnových 6,4 na 6,0 procenta.

ČSÚ také ve středu zveřejní údaje o dubnových cenách vývozu a dovozu. V březnu vývozní ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta, dovozní ceny o 0,8 procenta, meziročně se vývozní ceny zvýšily o 1,6 procenta, dovozní ceny o 5,3 procenta.

Ve čtvrtek pak budou vyhlášeny výsledky 17. ročníku žebříčku 100 nejvýznamnějších firem v Česku CZECH TOP 100. Hlavním žebříčkem CZECH TOP 100 je pořadí sestavované podle tržeb společností. Pořadí firem bude v rámci vedlejších žebříčků sestavováno například i podle zisku, produktivity a přidané hodnoty a dalších parametrů.

Nejvýznamnější tuzemskou firmou roku 2009 se stal ČEZ, na druhém místě skončila Škoda Auto a na třetím RWE Transgas. První tři příčky žebříčku obsadily stejné firmy jako v roce 2008, jen pořadí na prvních dvou místech se změnilo. Předloni vyhrála Škoda Auto, následovaná společnostmi ČEZ a RWE Transgas. Mladoboleslavská automobilka se na prvním místě držela posledních deset let.

Ekonomický týden ve světě: Inflace a průmyslová výroba v eurozóně a další makrodata

PRAHA (MEDIAFAX) - Eurostat ve středu zveřejní údaje o průmyslové výrobě v eurozóně a Evropské unii (EU) za duben, ve čtvrtek pak zpřesněná data o vývoj inflace v eurozóně za květen. Spojené státy americké ve středu zveřejní údaje o vývoji květnové inflace.

Japonská centrální banka (BoJ) na svém pondělním zasedání pravděpodobně ponechá hlavní úrokovou sazbu na úrovni nula až 0,1 procenta. Trh očekává, že banka nebude měnit sazbu, a to zejména kvůli skutečnosti, že země se musí vyrovnat s dopadem ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami.

Podle posledních odhadů japonská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku v mezikvartálním srovnání klesla o 0,9 procenta. Ekonomové ale očekávali, že japonský hrubý domácí produkt (HDP) si pohorší pouze o 0,8 procenta. Meziročně tamní hospodářství odepsalo 3,5 procenta. Banka naposledy snížila hlavní úrokovou sazbu 5. října loňského roku.

Evropský statistický úřad Eurostat ve středu zveřejní údaje o průmyslové výrobě v eurozóně a Evropské unii (EU) za duben. V březnu letošního roku průmyslová výroba v eurozóně klesla meziměsíčně o 0,2 procenta, v celé Evropské unii (EU) to bylo o 0,3 procenta. V meziročním srovnání vykázala průmyslová výroba v březnu v eurozóně růst o 5,3 procenta a v celé EU o 4,6 procenta.

Spojené státy americké ve středu zveřejní údaje o vývoji květnové inflace. V dubnu letošního roku se spotřebitelská inflace v USA zvýšila meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně na 3,2 procenta. Meziročně tento ukazatel rostl nejrychlejším tempem od října 2008. Index spotřebitelských cen v březnu činil 0,5 procenta meziměsíčně a 2,7 procenta meziročně.

Eurostat ve čtvrtek zveřejní zpřesněná data o vývoj inflace v eurozóně za květen. Podle bleskového odhadu se květnová meziroční inflace v zemích platících eurem snížila na 2,7 procenta.

V dubnu letošního roku se inflace pohybovala na úrovni 2,8 procenta. Tento ukazatel se tedy drží již několik měsíců v řadě nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB).

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články