Ekonomický týden ve světě i u nás

10. 7. 2011 – 14:20 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonomický týden ve světě i u nás
Podle bleskového odhadu Eurostatu z konce června zůstala meziroční míra inflace v červnu na květnové úrovni 2,7 procenta, Foto:SXC/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Co nás čeká následující týden a jaké zásadní rozhodnutí padnou?

Český statistický úřad v úterý zveřejní údaje o červnové míře inflace, ministerstvo práce a sociálních věcí zase údaje o červnové míře nezaměstnanosti. Rada České televize by měla ve středu projednat a rozhodnout o harmonogramu výběrového řízení na nového generálního ředitele České televize.

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejní údaje o červnové míře inflace. Tržní konsenzus agentury Reuters počítá s meziměsíčním nárůstem o 0,1 procenta, meziročně by se měla mírně zvýšit z květnových 2,0 na 2,1 procenta. „Červnovou inflaci poznamenalo především dřívější zdražení zemního plynu pro domácnosti. Na rozdíl od jiných let proběhlo v závěru čtvrtletí a nikoliv na začátku dalšího kvartálu, jak bývalo obvyklé. Svoji roli i tentokrát sehrály potraviny, které reagují na rostoucí ceny zemědělských komodit, respektive na zvyšující se ceny v potravinářském průmyslu,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v úterý zveřejní údaje o červnové míře nezaměstnanosti. Podle tržního konsenzu agentury Reuters klesla z květnových 8,2 na 8,1 procenta. „Trh práce se pomalu zlepšuje. Sezonně očištěná míra registrované nezaměstnanosti klesá již pátý měsíc v řadě a v květnu se již nacházela na úrovních z června 2009,“ připomněl Jiří Škop, analytik Komerční banky.

Rada České televize by měla ve středu projednat a rozhodnout o harmonogramu výběrového řízení na nového generálního ředitele České televize po odstupujícím Jiřím Janečkovi. Rada tento bod odložila na konci června kvůli výměně několika jejích členů. "Rada se seznámila s obsahem návrhu výběrového řízení na generálního ředitele. Členové Rady mohou své připomínky zaslat na sekretariát Rady do 8. července, Rada projedná návrh výběrového řízení na generálního ředitele na svém dalším zasedání 13. července," znělo konečné usnesení Rady ČT na jejím posledním zasedání 29. června.

Česká národní banka (ČNB) v pátek zveřejní údaje o běžném účtu platební bilance ČR za květen. Tržní konsenzus agentury Reuters počítá s pasivem 19,5 miliardy korun. V dubnu vykázal běžný účet pasivum 6,7 miliardy korun. Bilance zboží a služeb byla aktivní. Objem vyplacených dividend v dubnu činil 10,6 miliardy korun. V běžných převodech je zahrnuto aktivní saldo převodů do ČR z rozpočtu EU ve výši 2,2 miliardy korun. Na kapitálovém účtu nebyly žádné příjmy z rozpočtu EU. Pasivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu v delším časovém horizontu roste.

ČSÚ v pátek zveřejní údaje o cenách výrobců za červen. Tržní konsenzus agentury Reuters počítá s tím, že ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o 0,3 procenta, meziroční růst mírně zpomalil z květnových 6,2 na 6,0 procenta. V květnu se ceny průmyslových výrobců meziměsíčně zvýšily o 0,5 procenta, meziroční růst zpomalil z dubnových 6,4 na 6,2 procenta. Po osmi měsících nepřetržitého zrychlování růstu cen došlo k meziročnímu zpomalení.

V pátek ČSÚ zveřejní také údaje o květnových cenách vývozu a dovozu. V dubnu vývozní ceny meziměsíčně vrostly o 0,3 procenta, dovozní ceny o 0,1 procenta, meziročně se vývozní ceny zvýšily o 1,4 procenta, dovozní ceny o 4,7 procenta.

Ekonomický týden ve světě

Evropský statistický úřad ve středu zveřejní údaje o průmyslové výrobě v eurozóně a Evropské unii za květen. Výsledky zátěžových testů bank zase v pátek zveřejní Evropský úřad pro bankovnictví EBA.

Německý statistický úřad v úterý zveřejní údaje o vývoji červnové inflace. V květnu meziroční inflace v největší ekonomice eurozóny klesla na 2,3 procenta z dubnových 2,4 procenta.

Evropský statistický úřad Eurostat ve středu zveřejní údaje o průmyslové výrobě v eurozóně a Evropské unii (EU) za květen. Průmyslová výroba v eurozóně v dubnu letošního roku meziměsíčně stoupla o 0,2 procenta. V celé evropské sedmadvacítce průmyslová produkce meziměsíčně vzrostla o 0,1 procenta.

Eurostat bude ve čtvrtek informovat také o údajích o vývoji inflace v eurozóně za červen. Podle bleskového odhadu Eurostatu z konce června zůstala meziroční míra inflace v červnu na květnové úrovni 2,7 procenta. Finanční trhy přitom očekávaly mírné zrychlení růstu spotřebitelských cen na 2,8 procenta.

Evropský úřad pro bankovnictví EBA zveřejní v pátek výsledky zátěžových testů bank. Výsledky by měl oznámit v několika fázích, přičemž nejdříve vydá souhrnnou zprávu. Poté EBA oznámí i výsledky jednotlivých bank, a to včetně těch problémových. Testy budou posuzovat celkem 91 evropských bank. Testy mají ujistit investory tím, že ukážou odolnost evropských bank, pokud dojde ke zhoršení vývoje v ekonomice a na trzích. Zátěžové testy mají být přísnější než ty loňské, které byly příliš mírné. Součástí testů bude i posouzení držených vládních dluhopisů.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články