Ekonomika Česka zůstává dál v recesi

7. 12. 2012 – 17:04 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonomika Česka zůstává dál v recesi
K meziročnímu poklesu výdajů na spotřebu domácností o 2,4 procenta přispěl zejména nižší zájem o předměty dlouhodobé spotřeby, klesly ale i výdaje za potraviny, alkohol a tabákové výrobky, energie a další zboží a služby. Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí klesl v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procenta, meziročně se snížil o 1,3 procenta, sdělil v pátek Český statistický úřad zpřesněné odhady. Ekonomika Česka tak zůstává nadále v recesi.

"Výkonnost ekonomiky se v uplynulém čtvrtletí dále snížila, a to jak v meziročním, tak i mezičtvrtletním srovnání. Přebytek zahraničního obchodu nedokázal, stejně jako v předchozích čtvrtletích, plně kompenzovat pokles domácí poptávky po spotřebním a investičním zboží a službách," uvedl úřad.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) klesla meziročně o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta, a to především kvůli vývoji ve stavebnictví, zemědělství a průmyslu. Stavebnictví čelí problémům delší dobu, a to kvůli nedostatku zakázek velkých staveb a bytových i nebytových komplexů. Během psoledních tří let v tomto období klesla zaměstnanost o více než šest procent, odpracované hodiny a hrubá přidaná hodnota o více než deset procent.

Zemědělství se muselo vyrovnat s nižší úrodou. Pokles v průmyslu má na svědomí jak zpracovatelský průmysl vlivem poklesu domácích i zahraničních zakázek v některých odvětvích, tak zejména energetika a těžební průmysl.

Negativní vývoj domácí poptávky je podle ČSÚ důsledkem snižujících se výdajů na konečnou spotřebu. K meziročnímu poklesu výdajů na spotřebu domácností o 2,4 procenta přispěl zejména nižší zájem o předměty dlouhodobé spotřeby, klesly ale i výdaje za potraviny, alkohol a tabákové výrobky, energie a další zboží a služby. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně nižší o 2,3 procenta kvůli více než pětiprocentnímu poklesu investic do bytových i nebytových budov a staveb.

Český statistický úřad upozorňuje, že pro vývoj vnější poptávky byl klíčový výrazný předstih zbožového vývozu před dovozem," uvedl ČSÚ. Dovoz zboží vzrostl ve stálých cenách meziročně pouze o 0,2 procenta, vývoz se zvýšil o pět procent. V běžných cenách se čtvrtletní aktivní saldo zbožového obchodu zvýšilo z loňských 18,3 miliardy korun na 43,6 miliardy korun.

Jitka Zadražilová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,330 25,450
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články