Ekonomika Evropské unie vyrostla o 2,1 procenta, ekonomika eurozóny méně

12. 11. 2010 – 13:26 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonomika Evropské unie vyrostla o 2,1 procenta, ekonomika eurozóny méně
Hospodářský růst eurozóny ve třetím kvartále oslabil, což bylo způsobeno zejména poklesem růstu vyspělých ekonomik, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie (EU) vrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, hospodářství eurozóny stouplo o 1,9 procenta ve srovnání se stejným obdobním loňského roku. Informoval o tom v pátek statistický úřad Evropské unie Eurostat.

V mezičtvrtletním srovnání vzrostlo hospodářství eurozóny i Evropské unie o 0,4 procenta. (Poznámka redakce: Evropská unie jsou všechny státy, které do unie patří, státy eurozóny jsou země jejichž měna je EURO)

Ve druhém čtvrtletí zaznamenala ekonomika Evropské unie meziroční růst o dvě procenta, v mezičtvrtletním srovnání o jedno procento.

Hospodářství zemí, které používají jednotnou evropskou měnu euro, vzrostlo ve druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně o 1,9 procenta, v mezičtvrtletním srovnání to bylo stejně jako v případě celé unie o jedno procento.

 

TIP: Česká ekonomika (HDP) vzrostla o tři procenta, jak si vedou okolní země?

 

„Hospodářský růst eurozóny ve třetím kvartále oslabil, což bylo způsobeno zejména poklesem růstu vyspělých ekonomik, naopak lepší výkonnost oproti minulému kvartálu předvedly Portugalsko a Řecko a to přes tvrdé fiskální škrty. Průmyslová produkce se v září v eurozóně meziměsíčně propadla a investoři se obávají další dluhové krize, neboť výnosy irských a portugalských dluhopisů strmě rostou,“ uvedl analytik Fio Banky Robin Koklar s tím, že pokud se situace na dluhopisových trzích nezačne lepšit, tak zmíněné země patřící do skupiny PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko) budou nuceni požádat EU o finanční pomoc a EU bude nucená jejich prosby vyslyšet, neboť evropské banky mají silnou expozici vůči těmto dluhopisům.

-David Vandrovec, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články