Ekonomika příští rok výrazně zbrzdí - nejen česká

10. 11. 2011 – 21:02 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonomika příští rok výrazně zbrzdí - nejen česká
Země eurozóny pomalují o jednotky procent, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Evropská komise (EK) ve své aktuální prognóze prudce snížila odhad růstu české ekonomiky pro příští rok z dřívějších 2,9 procenta na 0,7 procenta. Zároveň také snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny na příští rok na 0,5 procenta z dřívějších 1,8 procenta.

Evropská komise navíc zhoršila odhad vývoje českého hospodářství i pro letošní rok na 1,8 procenta z dřívějších rovných dvou procenta.

To české ministerstvo financí je ve své říjnové prognóze optimističtější než EK. Tuzemský rezort financí totiž očekává růst tuzemské ekonomiky v letošním roce o 2,1 procenta a pro příští rok odhaduje jednoprocentní růst.

„Odhad růstu je založen na tom, že růst bude primárně tvořit export. Teď, když dochází k výraznému snižování odhadu růstu celé Západní Evropy, vede to také ke snižování výhledu pro českou ekonomiku,“ řekl agentuře Mediafax Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Zda to bude 0,7 procenta podle Sklenáře závisí na tom, jaká se očekává míra zpomalení v Západní Evropě. „J&T Banka měla zatím odhad na růst kolem 1,5 procenta, ale minimálně jeden procentní bod tvoří příspěvek exportu. Pokud bychom se bavili o tom, že Evropa směřuje do stagnace, tak na ráz se výsledek pro českou ekonomiku blíží nule,“ uzavřel.

„Odhad růstu české ekonomiky závisí na očekávaném růstu v eurozóně. Od toho se pak budou odvíjet domácí restriktivní opatření, která zpomalí vývoj hospodářství,“ doplnil Jan Bureš, analytik Poštovní spořitelny. Podle něj to může vést například k tomu, že firmy mohou z obav o okolní ekonomiky v Evropě méně investovat a tvořit nová pracovní místa.

Dluh České republiky v roce 2012 vzroste z letošních 39,9 procenta vůči hrubému domácímu produktu (HDP) na 41,9 procenta HDP, v roce 2013 by se měl podle EK zvýšit na 44 procent HDP.

Roční inflace v Česku letos podle prognózy EK bude letos činit 1,8 procenta, příští rok by měla vzrůst na 2,7 procenta a v roce 2013 se zpomalí na 1,6 procenta. Nezaměstnanost má podle EK v Česku příští rok stoupnout na rovných sedm procent z letos očekávaných 6,8 procenta. V roce 2013 by pak měla klesnout na 6,7 procenta.

Eurozóna také tahá za brzdu

Pokud jde o vývoj ekonomiky eurozóny, EK jí snížila odhad růstu pro letošní rok na 1,5 procenta a na příští rok na 0,5 procenta. V roce 2013 pak EK předpokládá růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny o 1,3 procenta.

"Výhled evropské ekonomiky se zhoršil. Prudce se snižující důvěra a zesílení finančních zmatků ovlivňují investice i poptávku, naléhavá fiskální konsolidace dopadá na domácí poptávku a oslabující globální ekonomického prostředí drží zpět vývozy," uvedla EK.

Za celý letošní rok pak má ekonomika v celé Evropské unii podle aktuální prognózy EK růst o 1,6 procenta oproti dřívějšímu odhadu 1,8 procenta. V příštím roce ale zpomalí v EU na 0,6 procenta oproti na jaře odhadovanému růstu o 1,9 procenta.

"Problémem pro českou ekonomiku je její přílišná návaznost na export do zemí Evropské unie," řekl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. "Navíc samotné aktuální snížení odhadu je špatné. Mělo by se počítat spíš s nulou jak pro EU, tak pro Česko," dodal Ševčík.

„Aktualizovaná prognóza pro ekonomiku Evropské unie přiměřeně zohledňuje pokračující problémy se zastavením dluhové krize,“ uvedl pro agenturu Mediafax David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance. „Případné další zhoršení je přímo závislé na tom, jaké kroky se podaří uskutečnit a kdy. Přitom je třeba věnovat pozornost zejména čínské ekonomice. Ta podle nejnovějších zpráv zpomalila daleko rychleji, než se předpokládalo, což se na evropské ekonomice může opět výrazně projevit,“ upozornil ekonom.

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík současnou prognózu považuje za nadsazenou. „Stejně jako v případě České republiky můžeme počítat i s nulovým růstem mimo 0,7 procenta, měli bychom směrem dolů upravit i prognózu pro celou Evropu,“ naznačil.

Slovensko přibrzdí mnohem více

Evropská komise dále snížila například i odhad růstu slovenské ekonomiky, a to pro letošní rok na 2,9 procenta oproti dříve očekávanému růstu o 3,5 procenta. Příští rok pak slovenská ekonomika podle EK poroste o 1,1 procenta místo původně odhadovaných 4,4 procenta.

Například italská ekonomika by příští rok měla v podstatě stagnovat, když by měla růst jen o 0,1 procenta. Důvodem je především dluhová krize, s níž Itálie bojuje. Řecká ekonomika v letošním roce poklesne o 5,5 procenta, příští rok o 2,2 procenta a v roce 2013 se přehoupne k růstu o 0,3 procenta.

Evropská komise do své prognózy zaznamenala i odhady dluhu eurozóny a jednotlivých zemí. Dluh celé eurozóny podle EK letos dosáhne 88 procenta vůči HDP, v příštím roce by měl vzrůst na 90,4 procenta HDP a v roce 2013 dokonce na 90,9 procenta vůči hrubému domácímu produktu.

EK ale ve své zprávě doporučila ostražitost zejména v případě růstu zadlužení Francie. Právě francouzský dluh podle ní příští rok dosáhne 89,2 procenta HDP, a v roce 2013 pak 91,7 procenta HDP.

„Podle mého názoru jde revize výhledu Evropské unie správným směrem. Předchozí čísla byla až příliš optimistická ve světle zpráv přicházejících v posledních několika málo měsících a týdnech. Evropa a především eurozóna však v tuto chvíli stojí na rozcestí, které ji může nasměrovat i do dlouhé recese,“ sdělil agentuře Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB.

„Záležet bude především na tom, zda se podaří zvládnout kulminující dluhovou krizi nebo zda se bude EMU utápět v dlouhých polovičatých diskusích vedoucích k polovičatým řešením,“ doplnil.

-Tomáš Králícek, Ondřej Fér, Denisa Křížová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články