Elektřina: Jak změnit dodavatele elektrické energie?

8. 10. 2009 – 0:05 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Elektřina: Jak změnit dodavatele elektrické energie?
Jak změnit dodavatele elektrické energie?, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Výzkum společnosti Factum Invenio prokázal, že převážná většina české populace (79 %) nemá dostatečné informace o konkurenčních nabídkách dodavatelů elektrické energie.


Polovina z nich by se přitom tyto informace ráda dozvěděla. Představíme vám, jaké má česká domácnost možnosti při změně dodavatele elektřiny.

Pouze 1/5 lidí (21 %) má o nabídkách ostatních dodavatelů elektrické energie dostatečné informace. Více než polovina z nich si informace hledá sama (12 %). Menší části z nich (9 %) pak informace zasílají sami dodavatelé.

Každý 11 Čech byl v poslední době osloven konkurenční nabídkou na změnu dodavatele elektrické energie. Nejčastějšími způsoby jsou: osobní kontakt (42%), kontakt písemnou nebo telefonickou formou a dále kontakt písemnou formou společně s fakturou.

- ČEZ: Firmy si budou moci stanovovat cenu elektřiny každý den
- ODS: Lidé si budou moci zkrotit ČEZ sami pomocí monitoru elektřiny
- ČSSD chce snížit ceny elektřiny o 20 až 30 procent, další volební lákadlo?
- Solární energie: Prodejte svou střechu na burze
- ČEZ nabídne pro rok 2010 o 15 pct levnější elektřinu než letos

Existují jiné než cenové důvody ke změně dodavatele elektrické energie?

Pro více než polovinu (60 %) populace nejsou jiné než cenové důvody skutečným důvodem ke změně dodavatele elektrické energie (EE). Zbývající dvě pětiny lidí by mezi nejvýznamnější důvody zařadili benefitní program, možnost fixace ceny a možnost odebírat elektrickou energii a plyn od jednoho dodavatele.

Současní dodavatelé elektrické energie

ČEZ Distribuce: střední, západní,severní a východní Čechy, severní Morava
PRE Distribuce: území hlavního města Prahy
E.ON Distribuce: jižní Čechy a Morava

Přehled celorepublikových dodavatelů elektrické energie a jejich cen

Celorepublikoví dodavatelé elektřiny

   1. Bicorn
   2. Bohemia Energy
   3. Centropol Energy
   4. Czech Karbon
   5. ČEZ Prodej
   6. Engas
   7. E.ON Energie
   8. Lumen Energy
   9. Pražská energetika (PRE)
  10. United Energy Trading

 

Jak mají domácnosti postupovat při změně dodavatele

 

Od 1. ledna 2006 mají všichni odběratelé elektřiny právo zvolit si svého dodavatele elektrické energie a tím tedy možnost ovlivnit podstatnou část svých celkových nákladů na odběr této energie.

Výsledná cena dodávky elektřiny se skládá z několika složek, z nichž některé jsou regulované Energetickým regulačním úřadem.

Mezi regulované složky patří ceny za služby spojené s dopravou elektřiny od výrobce ke konečnému zákazníkovi tj. cena za distribuci, za systémové služby, za činnost zúčtování operátorem trhu s elektřinou a cena na krytí vícenákladů spojených s podporou obnovitelných zdrojů, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných zdrojů. Operátor trhu s elektřinou je společnost, zajišťující organizaci trhu s elektřinou a činnosti s tím související (tzn. mimo jiné i evidenci a vyhodnocování obchodů na trhu s elektřinou, k nimž potřebuje identifikační údaje o odběrných místech jednotlivých zákazníků).

Poslední významnou částí výsledné ceny dodávky elektřiny je cena za vlastní komoditu (silovou elektřinu), která je na otevřeném trhu předmětem smluvních vztahů. Výše ceny za silovou elektřinu není regulována, závisí na nabídce obchodníků a výrobců elektřiny a zákazník si může mezi konkurenčními nabídkami vybrat. Silová elektřina je tou částí ceny, kterou může zákazník ovlivnit volbou svého dodavatele.

Před změnou dodavatele by měl zákazník důkladně zvážit dostupné nabídky na trhu s elektřinou. Při hodnocení nabídek by měla být zvažována nejen výše nabízené ceny elektřiny, ale také konkrétní podmínky dodávek elektřiny a v neposlední řadě také spolehlivost a zkušenosti dodavatele elektřiny (tj. obchodníka nebo výrobce elektřiny).

Kvalitní dodavatel by měl také v zastoupení zákazníka zajistit většinu úkonů nezbytných pro změnu dodavatele. Energetický regulační  úřad

(Pramen: ERU, Factum)

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články