Elektřina může nekontrolovatelně zdražovat, v solárních elektrárnách tiká další bomba

1. 9. 2010 – 8:36 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Elektřina může nekontrolovatelně zdražovat, v solárních elektrárnách tiká další bomba
Zelený bonus je s výkupní cenou srovnatelný: letos je 11,18 koruny za kilowatthodinu, výkupní cena je 12,15 koruny, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Zatímco se politici a úředníci vehementně snaží omezit velkorysou podporu solárních elektráren, spekulanti si podle středečního vydání deníku E15 našli kličku, jak se k penězům přesto dostat. Elektřina tak v budoucnu může ještě více podražit.

Zatím se očekává, že elektřina příští rok zdraží pro domácnosti o pětinu a pro podnikatele až o třetinu. Ekonomičtí ministři by o budoucí podpoře solární energie, která se vymkla kontrole, měli rozhodovat ve středu.

Úředníci odhadují, že se letos do sítě připojí solární projekty zhruba 1500 megawattů z celkových 4300 přihlášených. Ty podle původních předpisů dostanou garantovánu vysokou výkupní cenu na příštích patnáctlet. Nyní se ukazuje, že i ti, kteří se letos připojit nestihnou (distributoři energie připojování kvůli solárnímu boomu omezili), se mohou k dotovaným cenám dostat.

Cesta k nim vede přes takzvané zelené bonusy. Zatímco pro získání garantovaných cen je podmínkou připojení projektu do distribuční sítě do konce letošního roku, u zelených bonusů je třeba pouze začít s produkcíelektřiny. Řada spekulantů nyní chystá toto řešení.

 

Psali jsme: Solární elektrárny budou stát spotřebitele 40 miliard ročně navíc

 

„Předpisy hovoří o podmínce účelného využití vyráběné energie. V praxi to může znamenat třeba to, že se vyráběnou elektřinou dobíjejí baterie či generátory, klimatizace v kancelářích, někteří investoři uvažují dokonce i o tom, že by vyrobenou elektřinu pouštěli přes odpory do země,“ řekl E15 jeden z poradců v oblasti fotovoltaiky. Zelený bonus pak inkasuje výrobce elektřiny od distributora jako kompenzaci za náklady na výrobu energie, prodávat ji nemusí.

Zelený bonus je přitom s výkupní cenou srovnatelný: letos je 11,18 koruny za kilowatthodinu, výkupní cena je 12,15 koruny. Obě tyto podpory hradí v účtech za elektřinu konečný spotřebitel. Trik je v tom, že investor se může jednou za rok rozhodnout, zda využije zelené bonusy, nebo výkupní ceny. Příští rok tak ti, kdo prozatím využijí zelené bonusy, mohou teprve připojit projekt do sítě a přejít na ceny, které jim zůstanoupodle stávajících pravidel garantovány na patnáct let.

Od příštího roku se výkupní ceny solární elektřiny pro nové projekty sníží, zatím ale není jasné, o kolik to bude. To vyhlásí Energetický regulační úřad až v listopadu. Od roku 2012 by měla být podpora fotovoltaickým projektům snížena ještě výrazněji – ve hře je zavedení speciální daně, zvýšení výkupních cen orné půdy, omezení solárních projektů jen na střechy domů a podobně.

Investoři, kteří zapojí do sítě projekt v letošním roce nebo jej uvedou do provozu, získají výše zmíněnou výkupní cenu garantovanou na 15 let, přičemž ERÚ ji nesmí každoročně snížit více než o pět procent.

V Česku zatím vzniklo zhruba 10 tisíc slunečních elektráren o instalovaném výkonu 622 megawattů.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,400
USD 22,390 22,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články