Elektřina příští rok zdraží až o 13 procent, odhaduje regulátor trhu

30. 9. 2010 – 15:19 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Elektřina příští rok zdraží až o 13 procent, odhaduje regulátor trhu
Elektřina kvůli solárním elektrárnám může domácnostem zdražit až o 13 procent, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Elektřina může lidem zdražit od ledna 2011 téměř o 13 procent, firmám o více než 18 procent. Ve čtvrtek o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ).

Elektřina může podle odhadů pro domácnosti zdražit o 11,5 procenta až 12,7 procenta, podle toho, kolik se do konce roku připojí solárních elektráren. Firmy jsou na tom ještě hůře, cena elektřiny jim podle odhadů vzroste o 16,5 až 18,4 procenta.

Průměrnou domácnost, která ročně spotřebuje 2500 kilowatthodin (bydlí ve třípokojovém bytě a elektřinou svítí, vaří a používá obvyklé spotřebiče), tak ročně zaplatí zhruba o 1300 korun více. Pro domácnost, která elektřinou i topí a ohřívá vodu (spotřeba cca. 15 000 kWh ročně), to znamená zvýšení nákladů zhruba o 7700 Kč ročně.

Podnikatel, který spotřebuje zhruba 40 000 kWh, zaplatí o 20 000 Kč ročně navíc. Velké podniky se spotřebou 30 GWh, by měly zaplatit o zhruba 15 milionů korun za rok více.

"Jsou to však stále jen odhady. Dokončujeme potřebné analýzy, konečné upřesnění by mohlo být v závěru října," sdělila mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.

Zvýší se zároveň příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který tvoří část ceny elektřiny. Ten by měl v roce 2011 vzrůst ze současných 166 korun na zhruba 520 Kč za megawatthodinu. Příspěvek souvisí zejména s připojeným instalovaným výkonem solárních elektráren. Ty mají v současnosti instalovaný výkon zhruba 754 megawattů, přičemž do konce roku by se podle odhadů ERÚ mělo připojit dalších 1400 až 1600 MW.

"Odhady ERÚ nepotvrdily nejčernější scénáře zdražení elektřiny o více než 20 procent. Růst cen elektřiny řádově kolem 12 procent u domácností a o něco výše u podnikatelů považujeme za reálné. Podobná čísla vycházela také naší společnosti při vlastních odhadech. Jde přesto o veliký skok s jasným viníkem, a tím jsou solární elektrárny," sdělil člen představenstva a obchodní ředitel firmy Centropol Energy Lukáš Pokrupa.

Do výsledné ceny elektřiny ještě podle Pokrupy mohou zasáhnout změny cen silové elektřiny. Bude hrát roli především to, jak dobře dokázali jednotliví hráči na trhu na příští rok nakoupit. "Ukazuje se, že to budou právě položky silové elektřiny a distribuce, které budou brzdit raketový nárůst ceny způsobený boomem obnovitelných zdrojů elektřiny. I když tedy příspěvek na obnovitelné zdroje stoupne více než třikrát, ostatní položky na výsledné faktuře budou svojí stagnací či mírným nárůstem cenu korigovat," dodal Pokrupa.

 

ICT Unie: Zvýšení cen elektřiny ohrozí zahraniční investice v ČR

 

Podle ICT Unie, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, zdražení elektřiny zapříčiní i zdražení provozu datových center. Jak unie informovala ve čtvrtek, hrozí tak, že zahraniční investoři své plánované investice v oblasti informačních technologií přesunou jinam.

„I když se naplní mírnější odhady, hovořící o deseti až patnáctiprocentním zvýšení ceny za elektřinu, půjde pro mnoho organizací a konkrétních projektů o pořádnou ránu. I takové zdražení může být doslova likvidační,“ uvedl Svatoslav Novák, prezident ICT Unie.

Poskytovatelé ICT služeb s vysokou přidanou hodnotou (outsourcing, offshoring apod.) se neobejdou bez datových center s vysokým výpočetním výkonem, a tedy i značnou energetickou spotřebou. Jejich provoz musí být zajištěn v režimu 24/7 (tedy 24 hodin denně po sedm dní v týdnu) při stále plném výkonu. Náklady na elektrickou energii tvoří okolo 40 procent celkových provozních nákladů datových center. V případě zdražení elektřiny pak tedy adekvátně vzrostou celkové náklady na provoz a dojde i k nárůstu ceny pro zákazníka.

„Hrozí v zásadě dvě věci: za prvé že zákazníci odejdou jinam, např. začnou raději využívat obdobné služby v blízkém i vzdálenějším zahraničí, a za druhé, že nadnárodní firmy pečlivě zvažující ekonomickou výhodnost umístění center strategických ICT služeb v té které zemi se rozhodnou pro jinou destinaci. Případně dokonce ty společnosti, které v ČR podobné centrum již úspěšně vybudovaly, mohou kvůli zvýšení provozních nákladů a odlivu zákazníků uvažovat o přesunu jinam,“ prohlásil Novák.

Podobně jsou na tom podle něj instituce, v nichž probíhá špičkový technologický výzkum a vývoj. I ta jsou často neoddělitelně spojena s vysokými výpočetními nároky a výkonnými datacentry. Rovněž jejich rozpočty tak mohou být zdražením elektřiny výrazně ohroženy.

„Přitom právě zaměření na inovace, pokročilý výzkum a poskytování ICT služeb s vysokou přidanou hodnotou je cesta, kterou by se Česká republika rozhodně měla ubírat a jíž by se mělo dostat koncepční podpory ze strany politické reprezentace,“ dodal Novák.

Mezi nejdůležitější již realizované strategické investice do oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) v ČR lze zařadit např. centrum společnosti DHL v Praze, Integrated Delivery Center firmy IBM v Brně nebo vývojové centrum společnosti Tieto v Ostravě.

-Libor Popela, Mediafax

Vše o změnách cen elektřiny:

- Elektřina může nekontrolovatelně zdražovat, v solárních elektrárnách tiká další bomba

- Fotovoltaika zdraží elektřinu maximálně o pět procent tvrdí další studie

- Svobodní: Vyberte si zda chcete "zelenou" energii, podle toho zaplatíte

- Elektřina zdraží o 22 procent

- Poroste cena elektřiny? Vláda chce vyjednávat

- Solární elektrárny budou stát spotřebitele 40 miliard ročně navíc

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články