Elektřinu zdraží energie z jádra, může za to katastrofa ve Fukušimě

17. 5. 2011 – 18:57 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Elektřinu zdraží energie z jádra, může za to katastrofa ve Fukušimě
Prodlužování životnosti jaderných elektráren nebude jednoduché, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kvůli havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima dojde k přehodnocení výstavby nových jaderných bloků, může to tak vést k růstu cen jaderných projektů a ke změnám termínů jejich dokončení. Uvedl to na konferenci Jaderný summit II v úterý ředitel Ústavu jaderného výzkumu Aleš John.

"Je nutné opatrně přistupovat k prodlužování životnosti jaderných elektráren. Havárie ve Fukušimě výrazně změnila pohled na energii. Dojde k modifikaci stávajících projektů," řekl na konferenci John.

Podle Johna je nutné také správně se vypořádat s neustálým prodlužováním životnosti jaderných elektráren. "Současná strategie energetických společností je provozovat a modernizovat bloky 2. generace a prodlužovat jejich životnost až do dvojnásobku jejich původní projektové životnosti a paralelně s tím budovat bloky 3. generace. Prodlužování životnosti jaderných elektráren ale nebude jednoduché. Budou přísnější pravidla pro výstavbu nových jaderných elektráren, což bude mít i vliv na jejich ceny," upozornil John.

Německo ustupuje od jádra. Jak to ovlivní cenu elektřiny v Česku?

Fukušima přitom podle konzultanta pro jadernou energetiku Františka Hezoučkého nemusela dospět tak daleko, kdyby se předvídalo. "Fukušima byla v provozu už 40 let, tedy už končila druhou generaci, když počítáme pro jednu generaci 20 let. Pokud vedení elektrárenských společností, které provozují jaderné elektrárny, bude myslet jen na zisk, může to skončit jako ve Fukušimě," varoval Hezoučký.

Energetika je podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera doménou členských zemí Evropské unie, ty pak mají zodpovědnost za zabezpečení svého energetického mixu (tím mohou být fosilní paliva, jaderné palivo, plynná paliva, kapalná paliva a obnovitelné zdroje). Při přípravě tohoto energetického mixu se zohledňuje i názor sousedních členských států, které ale nemají tuto zodpovědnost.

-Tomáš Králícek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,840
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články