Elektronický recept od lékaře nahradí papírový, co to přinese?

19. 5. 2011 – 20:58 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Elektronický recept od lékaře nahradí papírový, co to přinese?
V další fázi se pak počítá s tím, že by se k přenosu informací o receptu používala čipová karta, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Zavedení elektronického receptu, platba za celý recept či zavedení pozitivních listů léčiv u zdravotních pojišťoven. To jsou nejzásadnější novinky chystané reformy v oblasti lékové politiky, kterou ve čtvrtek představilo ministerstva zdravotnictví.

Elektronický recept bude vypisovat přímo lékař v ordinaci, po jeho vyplnění se informace odešlou do Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER) a pacient od svého lékaře dostane heslo nebo čárový kód pro jeho vyzvednutí. S těmito informacemi půjde do lékárny, kde si z úložiště recept stáhnou a lék vydají.

TIP: Lékárna: Do lékárny si chodí lidé také pro rady

V další fázi se pak počítá s tím, že by se k přenosu informací o receptu používala čipová karta, kdy čip by byl součástí průkazky pojištěnce.

"Předepisující lékař díky tomuto systému bude mít přehled o tom, jak pacient dodržuje léčebný režim a zároveň se zabrání chybám při fakturaci mezi lékárnou a zdravotní pojišťovnou," vysvětlil výhody ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Ministerstvo hodlá pilotní projekt elektronických receptů spustit již letos v létě. Na přelomu roku by se elektronické recepty mohly stát běžnou součástí života českých pacientů.

"V pilotním provozu počítáme se dvěma nemocnicemi a jejich lékárnami," uvedl náměstek ministra Petr Nosek.

Poplatek za recept

Poplatek za recept by se měl změnit na částku 30 korun, pacient by platil celý předpis, nikoliv za položku, jako je tomu nyní.

U pozitivních listů léčiv jde o to, že pojišťovna vypíše seznam léků, u nichž hledá pro své klienty určité vlastnosti za určitou cenu. Pokud přijde odpovídající nabídka, pojišťovna lék na list zařadí.

Lék si vyberete sami po poradě s lékárníkem

V rámci balíku změn v lékové politice chce ministerstvo přijít i s generickou preskripcí. Tuto plánovanou změnu představil náměstek Nosek podrobněji v úterý. Ve čtvrtek upřesnil, že by se zpočátku měla týkat okolo 20 léčebných látek. "Půjde o látky, kde je velká konkurence a přesně je stanovíme po debatě s odbornými společnostmi," sdělil Nosek.

- Vše na téma Zdravotnictví

-- Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články