Energetický štítek stojí až 15 tisíc korun. Kdy ho musíte mít?

19. 3. 2013 – 0:01 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Energetický štítek stojí až 15 tisíc korun. Kdy ho musíte mít?
Pokud vlastník prodávané nemovitosti nedoloží energetický průkaz ke kupní smlouvě, může se dočkat nemalé sankce. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Energetické štítky na dům je možné si pořídit už od letošního ledna. Od dubna budou muset mít toto označení takové nemovitosti, které bude chtít jejich majitel v dohledné době prodat. Cena štítků se pohybuje od 3 500 do 15 tisíc korun, a to podle velikosti a stavu nemovitosti. U hotelů a kancelářských budov bude cena mnohonásobně vyšší.

Zatím o energetické štítky není velký zájem. Podle údajů realitní kanceláře M&M reality si chce pořídit prozatím jen 20 procent jejich klientů.

„Měsíčně prodáváme přes tisíc nemovitostí, z toho jsme energetický štítek dosud zařídili pro necelé dvě stovky klientů. U domů to zatím vypadá tak, že se obě strany mezi sebou domluví, že si všechny podklady předali. Ve skutečnosti se štítky zatím nezabývají. Využívají také vyúčtování nákladů na provoz domu a prozatím jim to stačí. Energetické štítky stále berou jako zbytnou věc a náklady navíc,“ uvedl Miroslav Jonáš, generální ředitel realitní kanceláře M&M reality.

Pro koho povinnost mít energetický štítek platí?

PRODEJ

  • Rodinné domy zapsané na listu vlastnictví jako objekty k bydlení nad 50 m2
  • Komerční a administrativní budovy
  • Bytové jednotky nad 50 m2 (do roku 2016 lze nahradit předložením tří faktur za roční vyúčtování energií)

 PRONÁJEM

  • Objekty určené k bydlení – ucelená část budovy (rozloha větší než 50 m2)
  • Komerční budovy, administrativní budovy (celé budovy, které se pronajímají jako např. obchodní prostory, kanceláře)
  • Administrativní budovy státní správy s plochou větší jak 500 m2 (od 1.7.2013)

Vlastník bytu v případě prodeje bytové jednotky může do roku 2016 nahradit energetický průkaz předložením faktur či vyúčtováním za 3 předchozí zúčtovací období.  Pro bytová družstva je tato povinnost platná až od 1. ledna 2016.
Zdroj: www.energeticky-prukaz.com

Cena vystavení průkazu se v České republice pohybuje okolo 6,5 tisíce korun. V této částce je zahrnuta i osobní prohlídka nemovitosti energetickým auditorem a všechny ostatní náležitosti, které jsou s vystavením průkazu spojené. Nová vyhláška, která vyjde v platnost 1. dubna totiž přímo uvádí, že zpracovatel PENB musí osobně navštívit každý posuzovaný objekt a ten posoudit v souladu s jeho současným stavem. Pokud kdokoliv bude dělat průkaz bez osobní návštěvy objektu, bude porušovat zákon. Jen pro srovnání, například v Německu se průkazy vystavují v průměru za 13 tis. Korun,“ dodává Luděk Lošťák, ředitel společnosti Comfort Space.

Podle Hanuše Němečka ze společnosti RE/MAX, energetické průkazy  nemovitosti neprodraží. V případě dobrého hodnocení mohou průkazy pomoci zvýšit cenu kvalitní nemovitosti a pomoci ji odlišit od ostatních nabídek.

To je také jeden z důvodů, proč považujeme energetické průkazy za důležité. Jejich význam ještě vzroste společně s novou vyhláškou, která vejde v platnost od 1. dubna letošního roku. Protože pak bude průkaz obsahovat další, velmi důležité údaje, které budou pro zákazníky užitečné,“ doplňuje Hanuš Němeček.

Nemáte energetický štítek? Pozor na sankce!

Pokud vlastník prodávané nemovitosti nedoloží energetický průkaz ke kupní smlouvě, může se dočkat nemalé sankce. Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu však nebudou sankce do konce března uplatňovány. To však neznamená, že prodávající průkaz ke kupní smlouvě nebo smlouvě k pronájmu předložit nemusí. 

-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 10.9.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,990 25,110
USD 22,710 22,890
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články