Energie: ČEZ postaví u Mělníka paroplynovou elektrárnu

30. 4. 2009 – 11:00 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Energie: ČEZ postaví u Mělníka paroplynovou elektrárnu
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Vedení společnosti ČEZ schválilo podnikatelský záměr na novou 800 MW paroplynovou elektrárnu v lokalitě Mělník pro nahrazení (2015) výkonu dožívající uhelné elektrárny (celkem 720 MW). ČEZ tak posouvá svoje výrobní portfolio stále více k plynu (doposud plynový zdroj v portfoliu chybí). Důvodem je hlavně to, že po roce 2013 nebudou již všechny emisní povolenky zdarma.- Manažeři velkých firem přiznali své platy, kolik bere šéf ČEZu, nebo České pošty?
- ČEZ a Holding Karla Komárka připravují výstavbu plynové elektrárny
- ČEZ koupil teplárnu v Jindřichově Hradci

Druhým důvodem jsou docházející zásoby domácího hnědého uhlí. Uhelné zdroje jsou přitom zhruba dvakrát více emisně náročné. Záměrem ČEZu je přitom pomocí výstavby plynových zdrojů a jaderných elektráren snížit emisní faktor ze současných 0,65 tCO2/MWh na 0,3 tCO2/MWh. Plánované investiční výdaje nebyly oznámeny.

\"Lokalita je velmi vhodná pro výstavbu paroplynového zdroje, protože disponuje veškerou potřebnou infrastrukturou, včetně možnosti připojení na plynovou soustavu. Plynové elektrárny mají významně nižší emise oxidů síry, dusíku i prachu oproti uhelným elektrárnám. Nižší jsou i emise CO2. Tím dojde k výraznému snížení emisí v celém Středočeském kraji. V tuto chvíli ČEZ provozuje v lokalitě 3 uhelné bloky, dva o výkonu 110 MW a jeden o výkonu 500 MW. Energotrans ve stejné lokalitě provozuje uhelné bloky s celkovým výkonem 352 MW.\" Uvedl Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZu.


Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,390 23,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články