EU: Pacienti se dostanou lépe k levnějším lékům

- Zdravotnictví autor: Redakce NašePeníze.cz

Rychlejší přístup k levnějším generickým lékům umožňuje směrnice, kterou ve středu přijal Evropský parlament. Ze směrnice vyplývá, že národní orgány musí plnit nové požadavky na lhůty a transparentnost při stanovování cen a úhrad léků.

Poslanci navrhují zavedení šedesátidenní lhůty na rozhodnutí o stanovení cen a úhrad generických léků. Foto: SXC

Poslanci navrhují zavedení šedesátidenní lhůty na rozhodnutí o stanovení cen a úhrad generických léků. Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Je nepřijatelné, aby zpoždění ve stanovování cen a úhrad léků dosahovalo v některých případech více než 700 dní. Jsem přesvědčena, že férové postupy na našem farmaceutickém trhu by prospěly také pacientům a národním systémům zdravotní péče," uvedla zpravodajka Antonyia Parvanova, ta bude o podobě směrnice jednat s ministry členských států EU.

Poslanci navrhují zavedení šedesátidenní lhůty na rozhodnutí o stanovení cen a úhrad generických léků. Toto opatření by mělo urychlit jejich dostupnost a ušetřit peníze jak pacientům, tak systémům zdravotní péče. Rozhodnutí týkající se uvádění nových léků na trh by měla být učiněna ve lhůtě 180 dnů.

Z údajů Evropské komise vyplývá, že generická léčiva jsou průměrně o 40 procent levnější než originální značková léčiva po dvou letech na trhu. Průzkum ukázal, že farmaceutické společnosti využívají různých prostředků k prodloužení období, v rámci kterého mají výhradní právo prodávat své léky bez konkurence generik.

Příslušné orgány členských států by také měly uvádět jména a prohlášení o zájmech svých odborníků a členů. Měly by také být povinny nejméně jednou za rok zveřejňovat seznam léčivých přípravků, na něž se vztahuje národní systém veřejného zdravotního pojištění, jakož i jejich ceny.

Jitka Zadražilová | MED

Tagy: EU léky peníze cena generika