Euro v Česku? V současnosti jej odmítá téměř 74 procent občanů

3. 4. 2011 – 15:50 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Euro v Česku? V současnosti jej odmítá téměř 74 procent občanů
Většina lidí je také proti vstupu Turecka di EU, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přijetí eura, a tedy vstup České republiky do eurozóny, v současnosti odmítá téměř 74 procent občanů. Nadpoloviční většina Čechů se rovněž staví proti vstupu Turecka do Evropské unie, naopak 66 procent souhlasí se vstupem Islandu, vyplývá to z průzkumu, který v neděli zveřejnila společnost SANEP.

Proti vstupu Turecka do unijních struktur se vyslovilo 61,6 procenta dotázaných. Kritici tento postoj odůvodňují výraznou kulturní odlišností a bezpečnostními aspekty.

V souvislosti s negativním postojem k případnému přijetí evropské měny z průzkumu vyplývá, že názor veřejnosti může být ovlivněn problémy, kterým musela a musí eurozóna čelit v souvislosti s hospodářskou krizí či velmi špatnou situací některých členských států.

<%Anketa23%>

S touto otázkou je přímo spojené mínění skoro 73 procent občanů, kteří nesouhlasí s vynaložením finančních prostředků na pomoc zadluženým unijním státům jako například Řecku či Irsku.

Nadpoloviční většina obyvatel (58 procent) považuje evropské instituce za neefektivní a nedůvěryhodné. Na většinovém negativním vnímání evropského společenství se podle průzkumu odráží všeobecná kritika unijní byrokracie.

Z průzkumu dále vyplývá, že od vstupu České republiky do struktur Evropské unie se názor na členství značně změnil. Téměř polovina dotázaných (44,6 procenta) by v dnešní době hlasovala proti vstupu Česka do unijních struktur. Naopak pro vstup do Evropské unie by hlasovalo 42 procent obyvatel.

V referendu o přistoupení, které se konalo v červnu roku 2003, přitom pro vstup hlasovalo 77,3 procenta Čechů a proti se vyslovilo 22,7 procenta voličů.

-Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,390
USD 22,320 22,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články