Evropská centrální banka úroky nemění

- Ekonomika autor: Redakce NašePeníze.cz

Evropská centrální banka (ECB) v únoru podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 2,00% a odložila další snížení na březen kdy budou k dispozici nové prognózy.

Foto: sxc.hu

Foto: sxc.hu , zdroj: NašePeníze.cz

V lednu je po sadě negativních makrodat snížila o 50 bázických bodů v úsilí zpomalit recesi eurozóny.

Prezident J-C Trichet opakovaně uvedl že lednové snížení již započítalo očekávané zpomalení hospodářské aktivity a inflace eurozóny a že v únoru je další redukce nepravděpodobná. Od posledního setkání bankovní rady ECB ostře zpomalovalo tempo hospodářské aktivity i míra inflace. Některé indikátory jako PMI a německý Ifo se mírně zotavily a pravděpodobně dosáhly svého dna. To ale neznamená že se eurozóna ubrání nejhlubšímu poklesu v historii a nebude stát před reálnou hrozbou deflace.

Připravovaný výhled ECB pro březen pravděpodobně potvrdí ostrou sestupnou revizi HDP už tak chnurných předpovědí záporného růstu pro letošní rok. I přesto že inflační tlaky znovu poleví, což by potvrzovalo prohlubující se recesi, ekonomové v březnu čekají půlprocentní snížení úrokové sazby eurozóny. Klíčová budou slova J-C Tricheta na tiskové konferenci.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy