Evropská komise bude Česku možná hlídat státní rozpočet

8. 12. 2011 – 10:45 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Evropská komise bude Česku možná hlídat státní rozpočet
Bude EK hlídat také hospodaření České republiky? Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Předseda české vlády Petr Nečas (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) připustili, že by se Česko mohlo připojit k evropskému dozoru nad národními rozpočty. Informovaly o tom ve čtvrtek Lidové noviny (LN).

"O sankcích za rozpočtovou nezodpovědnost jsme připraveni vyjednávat," řekl LN Nečas. "Pro nás je nepřijatelné, abychom museli do Bruselu posílat návrhy státního rozpočtu ještě dřív, než ho schválí sněmovna. Evropská komise nám nesmí diktovat úpravy rozpočtů. Automatické sankce nám připadají spravedlivější, než kdyby se o nich u každé země vyjednávalo," dodal český premiér.

Podobný názor má i ministr Kalousek. "Z Bruselu se nesmí stát připomínkovací místo, odkud nám budou chodit doporučení, co máme dělat s rozpočtem. Proti automatickým sankcím za nezodpovědné hospodaření, ale nemám vážnější výhrady," připustil pro LN Kalousek.

Atualizováno:

Česká republika se nebude podílet na změnách smlouvy o EU

Premiér Petr Nečas na jednání lídrů EU v Bruselu řekl, že Česká republika se pravděpodobně stejně jako Velká Británie, Maďarsko a Švédsko nebude podílet na změnách smlouvy o EU, a tedy ani na zpřísnění fiskální disciplíny. Informoval o tom v pátek ráno Český rozhlas Radiožurnál.

Nečas podle Radiožurnálu to ještě zváží, ale zatím se Česko k závazku výrazně přitvrdit pravidla pro hospodaření států eurozóny nepřipojí. "Česko ale může svou účast přehodnotit, což ale není příliš pravděpodobné," uvedl podle Radižurnálu Nečas.

Premiér Nečas ale na summitu Evropské unie neměl mandát, aby se k tomu mohl připojit. Česko ale i tak chce výslednou podobu zmíněné smlouvy ještě zvážit. Praha navíc podle Nečase není jediná, kdo se nepřipojil, protože to odmítly i Švédsko, Maďarsko a Velká Británie.

"Považuji za velmi málo pravděpodobné, že by se Česko mohlo připojit," řekl Nečas.

Vzhledem k tomu, že předseda Evropské rady Herman Van Rompuy v pátek po jednání lídrů EU uvedl, že k dohodě sedmnácti zemí eurozóny o zpřísnění fiskální disciplíny se připojí šest dalších zemí, jsou počty jasné. Evropská unie má 27 členských států, pokud se k sedmnáctce zemí eurozóny připojí jen šest dalších zemí, chybí čtyři – Česká republika, Velká Británie, Maďarsko a Švédsko.

-David Vandrovec | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články