Evropská komise prošetří státní úvěr poskytnutý ČSA

24. 2. 2010 – 14:43 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Evropská komise prošetří státní úvěr poskytnutý ČSA
ČSA dostaly od státu podporu, EK ji chce prošetřit. Foto: ČSA | zdroj: NašePeníze.cz

Prošetřit úvěr, který Českým aeroliniím poskytla státem vlastněná akciová společnost Osinek, se dnes rozhodla Evropská komise. Hodlá zjistit, je-li úvěr slučitelný s pravidly EU pro udělování státní podpory.

Evropská komise má podezření, že státní podpora může narušit  trh.

Úvěr ve výši 2,5 miliardy Kč poskytla firma Osinek Českým aeroliniím na základě úvěrové smlouvy z 30. dubna 2009. Česká vláda 26. října 2009 rozhodla o uvolnění aktiv, kterými ČSA úvěr zajišťovaly. České Aerolinie tak měly mít možnost použít tento majetek k zajištění komerčních úvěrů a vlastního provozu. Úvěr od společnosti Osinek tedy již není zajištěn aktivy.

 

<%Anketa25%>

 

Podle názoru Komise by mohla tato výhoda pro ČSA představovat státní podporu, která poškozuje další soutěžitele.
Během šetření se Komise podrobně zaměří na přesnou povahu a podmínky těchto opatření ve prospěch ČSA. Hodlá zjistit, zdali jsou státní podporou, a pokud ano, jsou-li slučitelná s vnitřním trhem. Zkoumat bude zejména to, zdali by stejně jako česká vláda postupoval i soukromý investor.

Toto hloubkové šetření však nepředjímá konečné rozhodnutí Komise a všechny zainteresované strany se v jeho průběhu budou moci vyjádřit.

"Ministerstvo financí je připraveno poskytnout Evropské komisi plnou součinnost a zodpovědět všechny její dotazy. Jsme přesvědčeni, že výsledky šetření podpoří aktuálně probíhající i připravované kroky směřující ke stabilizaci a rozvoji Českých aerolinií jako klíčového národního dopravce." Uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí MF.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,460
USD 22,570 22,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články