Evropská komise prošetří státní úvěr poskytnutý ČSA

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Prošetřit úvěr, který Českým aeroliniím poskytla státem vlastněná akciová společnost Osinek, se dnes rozhodla Evropská komise. Hodlá zjistit, je-li úvěr slučitelný s pravidly EU pro udělování státní podpory.

ČSA dostaly od státu podporu, EK ji chce prošetřit. Foto: ČSA

ČSA dostaly od státu podporu, EK ji chce prošetřit. Foto: ČSA , zdroj: NašePeníze.cz

Evropská komise má podezření, že státní podpora může narušit  trh.

Úvěr ve výši 2,5 miliardy Kč poskytla firma Osinek Českým aeroliniím na základě úvěrové smlouvy z 30. dubna 2009. Česká vláda 26. října 2009 rozhodla o uvolnění aktiv, kterými ČSA úvěr zajišťovaly. České Aerolinie tak měly mít možnost použít tento majetek k zajištění komerčních úvěrů a vlastního provozu. Úvěr od společnosti Osinek tedy již není zajištěn aktivy.

 

<%Anketa25%>

 

Podle názoru Komise by mohla tato výhoda pro ČSA představovat státní podporu, která poškozuje další soutěžitele.
Během šetření se Komise podrobně zaměří na přesnou povahu a podmínky těchto opatření ve prospěch ČSA. Hodlá zjistit, zdali jsou státní podporou, a pokud ano, jsou-li slučitelná s vnitřním trhem. Zkoumat bude zejména to, zdali by stejně jako česká vláda postupoval i soukromý investor.

Toto hloubkové šetření však nepředjímá konečné rozhodnutí Komise a všechny zainteresované strany se v jeho průběhu budou moci vyjádřit.

"Ministerstvo financí je připraveno poskytnout Evropské komisi plnou součinnost a zodpovědět všechny její dotazy. Jsme přesvědčeni, že výsledky šetření podpoří aktuálně probíhající i připravované kroky směřující ke stabilizaci a rozvoji Českých aerolinií jako klíčového národního dopravce." Uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí MF.

 

Tagy: dotace peníze podpora finance csa šetření Evropská komise