Evropská unie a možná celý svět může stát před druhou krizí za poslední roky

26. 10. 2011 – 23:18 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Evropská unie a možná celý svět může stát před druhou krizí za poslední roky
Na základě žádosti ministra financí NERV rozpracovává několik scénářů vývoje veřejných financí včetně toho katastrofického, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Členové Národní ekonomické rady vlády (NERV), premiér a ministr financí diskutovali o krizi v eurozóně s odborníky a veřejností. Vyřešit krizi však podle slov premiéra Nečase nestačí, jedná se jen o krátkodobé opatření. Stojíme na prahu druhé recese?

"Krize budou ohrožovat země dál, protože země nejsou dostatečně konkurenceschopné," dodal premiér. Právě důraz na konkurenceschopnost zmiňovali řečníci ve všech svých projevech.

O výsledcích jednání NERV hovořil garant skupiny Krize v eurozóně Vladimír Dlouhý. Podle něj se většina členů NERV shodla nad tím, že existence společné evropské měny ke krizi přispěla, a rovněž nad faktem, že by vláda neměla členství v eurozóně explicitně řešit.

Podle Dlouhého Evropská unie a možná celý svět může stát před druhou hlubokou recesí za poslední 3 až 4 roky a dopady by se České republice nevyhnuly. Rozpad eurozóny přitom NERV považuje za nejhorší scénář. "Je rozhodující, aby vláda podpořila stabilizaci eurozóny, jinak budou dopady zásadní a tvrdé." A to i přes to, že by se jednalo o krátkodobou centralizaci spojenou s centralizací hospodářské politiky. Z jiných scénářů bychom totiž vyšli mnohem hůře.

Kroky ke stabilizaci eurozóny ale neřeší problém konkurenceschopnosti, tedy ani zranitelnost naší ekonomiky, která je součástí stabilního regionu. "NERV z dlouhodobého hlediska doporučuje vládě dělat domácí úkoly, tedy pokračovat ve všech krocích hospodářské politiky, které sníží zranitelnost naší ekonomiky vůči šokům, sníží míru zneužívání sociálního modelu a dávek, posílí trh práce a konkurenceschopnost země obecně."

Ministr financí Miroslav Kalousek poděkoval NERVu za kvalitní a podnětnou práci. Na základě žádosti ministra financí NERV rozpracovává několik scénářů vývoje veřejných financí včetně toho katastrofického. "Nečekají nás žádné snadné časy, ale právě proto musíme reagovat velmi rychle," řekl ministr.

Prezentace člena NERV Pavla Kohouta s názvem "Tři krize eurozóny" se věnovala krizi veřejných financí, krizi bankovní i krizi ekonomické. Bezesporu pozitivním faktem je podle Kohouta i jeho kolegů z NERVu stabilní český bankovní sektor, otřes tak nemusíme očekávat "zevnitř". "Česká republika by se měla chovat méně submisivně, my nejsme v EU ti potížisté. Nicméně udělovat rady bychom neměli," uvedl Kohout, podle kterého "euro není v ohrožení, pouze jeho uživatelé."

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,810
USD 23,305 23,455
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články