Evropská unie chce kontrolovat rozpočty a hospodaření jednotlivých zemí

22. 3. 2010 – 0:01 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Evropská unie chce kontrolovat rozpočty a hospodaření jednotlivých zemí
Evropská komise chce více kontroly nad rozpočty jednotlivých zemí, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Evropská komise (EK) musí brzy začít dohlížet už na přípravu samotných státních rozpočtů jednotlivých členských zemí unie. Řekl to pro německý nedělník Welt am Sonntag evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

Komise by tak podle něj mohla již dopředu zjistit možné nedostatky a nesoulad rozpočtu vzhledem k požadavkům na stabilitu eurozóny.

V současnosti země EU informují EK o svých rozpočtech, ale to až v době, když jsou hotové a to je podle Rehna už příliš pozdě.

V čase, kdy se rozpočet konstruuje špatným směrem, musí o tom diskutovat Eurogrup. Jenom lepší rozpočtová kontrola dovolí včas zabránit závažnému porušení Paktu stability a růstu, uvedl komisař. Odmítl také návrhy německé vlády, aby se nyní zpřísnily sankce vůči vládám, které porušují kritéria EU pro Pakt stability a růstu. „Nejdůležitějším cílem teď není zesílení sankcí, ale spíše zlepšení preventivních opatření,“ řekl Rehn.

Pakt stability a růstu je dohoda, která má koordinovat rozpočtové politiky v zemích ezurozóny, aby vlády vysokými schodky rozpočtů a veřejnými dluhy neohrožovaly stabilitu eura a držely inflaci na přijatelné úrovni. Dohoda se částečně vztahuje i na země EU, které nemají jednotnou měnu.

(Mediafax)

Kam dál?

- Hypotéky: Evropská unie chce zpřísnit poskytování hypoték

- Česká republika je 17. nejbohatší země Evropy

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,210 24,330
USD 22,060 22,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články