Evropský bankovní sektor nabývá na síle, banky si pronajímají více prostor

20. 6. 2011 – 12:52 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Evropský bankovní sektor nabývá na síle, banky si pronajímají více prostor
Trend vlastnit kancelářské prostory u nás není příliš obvyklý., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V období mezi dubnem 2010 a březnem 2011 si banky v Evropě pronajaly o 20 procent více kancelářských prostor, než je pětiletý průměr. Uvádí zpráva společnosti Cushman & Wakefield, o které firma informovala v pondělí.

Ve sledovaném období se pronajal více než jeden milion metrů čtverečních kancelářských prostor, což podle zprávy představuje zotavení z krizových let 2009 a 2010, kdy se pronajala méně než polovina této plochy.

Trhu dominují hlavní bankovní centra Londýn, Paříž a Frankfurt. V nich bylo v uplynulém roce dohromady pronajato přes 55 procent celkové plochy kancelářských prostor pronajatých bankám. Nejvyšší aktivitu zaznamenali v Londýně, kde se pronajalo téměř 300 000 metrů čtverečních, tedy 27 procent plochy v celé Evropě.

Nedostatek kvalitní nabídky v řadě lokalit v celé Evropě má podle firmy na svědomí pokračující trend, kdy si společnosti nechávají stavět prostory na míru a stávají se jejich vlastníky. To platí zejména v Londýně a Moskvě. V mnoha evropských městech začíná nájemné v prvotřídních nemovitostech růst. Nájemci si tak již nemohou díky předpronájmu zajistit nižší nájemné, jako to bylo běžné před šesti či devíti měsíci.

Žádný z největších obchodů uzavřených v období od října 2010 do března 2011 nebyl předpronájmem, na rozdíl od dvou největších transakcí, které proběhly v polovině roku 2010.

Pokračuje také trend expanze čínských bank do Evropy. Čínské banky vidí příležitosti na rozvinutém, avšak v současné době nedostatečně zásobeném trhu půjček. Ta souvisí s vyšší obezřetností místních bank.

Ve střední Evropě byl pronájem kancelářských prostor vysoký zejména ve Varšavě a Praze. Varšava zaznamenala o téměř 63 procent vyšší aktivitu, než je pětiletý průměr. Objem pronájmů v Praze v uplynulém roce přesáhl pětiletý průměr o 25 procent.

„Bankovní sektor v České republice byl v uplynulém roce celkem aktivní. Několik bank rozšířilo své pronajaté plochy a zároveň prodloužily pronájem svých stávajících prostor,“ uvedla Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield.

Výraznou transakci uzavřela Komerční banka, která si v projektu City West nechává postavit 15 tisíc metrů čtverečních ploch. "Unicredit zase podepsala pronájem ploch v budově Filadelfia v BB Centru. Konsolidace a optimalizace kancelářských ploch je zřetelným trendem u největších bankovních hráčů,“ dodala Novak.

Trend vlastnit kancelářské prostory u nás není příliš obvyklý. Jedinou výjimku tvoří právě bankovní sektor. "Banky obvykle nejsou plátci DPH, a proto bývají problematickým nájemcem pro majitele nově dokončených budov. Často tedy situaci řeší tím, že si kancelářskou budovu nechají postavit na klíč a pak ji vloží do svých přidružených nemovitostních fondů,“ vysvětlila Novak.

 

Největší bankovní kancelářské transakce – Česká republika (duben 2010 – březen 2011)

Rok Čtvrtletí Název projektu Lokalita Nájemce Plocha m2 Transakce Sektor
2011 1 City West A2 Praha 5 KB 15 236 pronájem bankovnictví
2010 2 Millenium Plaza Praha 1 AMCICO Pojišťovna 2092 přejednání pojišťovnictví
2010 3 City Point Praha 4 AXA ASSISTANCE 2013 pronájem pojišťovnictví
2010 1 Avenir BP Praha 5 ČSOB 1988 pronájem bankovnictví
2011 1 Avenir Business Park B, C Praha 5 ČSOB 1671 expanze bankovnictví

Zdroj: Cushman & Wakefield

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,420
USD 23,690 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články