Evropský soud: Nižší pojistné pro ženy je diskriminace mužů

1. 3. 2011 – 16:32 | Životní pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Evropský soud: Nižší pojistné pro ženy je diskriminace mužů
Podle anayltiků Nejedná se o žádnou pozitivní diskriminaci, sociální zvýhodnění nebo vychytralou marketingovou akci, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nižší pojistné pro ženy je diskriminující a nenaplňuje zásadu rovného přístupu k oběma pohlavím. V úterý tento rozsudek vydal Evropský soudní dvůr.

Evropský soudní dvůr (ESD) zrušil výjimku, která pojišťovnám umožňovala používat rozdílné pojistně matematické modely pro muže a ženy s platností od 21. prosince 2012.

ESD posuzoval stížnost belgické skupiny spotřebitelů Test-Achats, která si stěžovala, že rozdílné sazby pojistného mezi muži a ženami jsou diskriminující.

 

TIP: Pojištění: Muži jsou specialisté na řezné rány, ženy postihuje nejčastěji podvrtnutý kotník

 

Pojišťovny totiž mají v současnosti výjimku, která jim používání různých pojistně matematických modelů umožňuje. V českém právu je tato výjimka zmíněna v tzv. antidiskriminačním zákoně. "V rozporu se zásadou rovného zacházení není použití pohlaví jako určujícího faktoru při stanovení výše pojistného a pro výpočet pojistného plnění," uvádí zákon.

Mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová Mediafaxu sdělila, že své stanovisko asociace poskytne ihned po důkladné analýze judikátu ESD.

Tvrdé kritiky se však rozhodnutí dočkalo od analytiků. "Nejedná se o žádnou pozitivní diskriminaci, sociální zvýhodnění nebo vychytralou marketingovou akci. Jediným a skutečným důvodem je statistika – ženy se průměrně dožívají vyššího věku než muži, jsou u nich méně časté úrazy a při dopravních nehodách za sebou zanechávají finančně méně vážné škody," osvětlil důvody pro používání různých modelů pro muže a ženy analytik pojistných systémů Dušan Šídlo.

"Pokud toto rozhodnutí vejde v platnost, bude to pro pojišťovny znamenat nárůst administrativních nákladů, které zaplatí všichni klienti," dodává Šídlo.

-Jiří Táborský | MED

Kam dál?

- Žena si na stejné pozici vydělá o 18 procent méně než muž - to se má změnit

- Muži šetří lépe než ženy. Většina má peníze i před výplatou

- Platová diskriminace: proč berou muži víc?

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,560 24,660
USD 24,240 24,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články