Exekuce budet hrozit každému, mění se legislativa

22. 9. 2015 – 0:30 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Exekuce budet hrozit každému, mění se legislativa
zdroj: freeimages.com

Ministerstvo spravedlnosti ve snaze ulehčit Českému telekomunikačnímu úřadu a soudům chystá radikální novelu a umožní tzv. náhradní doručení platebního rozkazu. Do exekuce tak může spadnout prakticky každý.

Po roce je opět ve hře změna zákona o elektronických komunikacích. Český telekomunikační úřad by neměl rozhodovat spory z nezaplacených faktur, zdraží se námitky proti vyřízení reklamace a platební rozkaz nebude muset být doručen žalovanému do vlastních rukou.

Trávíte prázdniny na chalupě a poštu zkontrolujete jednou za čas? Mějte se na pozoru. Ministerstvo spravedlnosti ve snaze ulehčit Českému telekomunikačnímu úřadu a soudům chystá radikální novelu a umožní tzv. náhradní doručení platebního rozkazu.

Dosud platí, že platební rozkaz, tedy příkaz zaplatit bez projednání před soudem, lze doručit pouze do vlastních rukou. Nově by rozkaz do částky 10 000 korun stačilo vhodit do schránky a po 45 dnech by nabyl právní moci, exekuci by pak už nic nebránilo.

Na jednu stranu rychlé soudní řízení je v zájmu jak dlužníka, tak věřitele, ale obavy ze zneužití lze těžko rozptýlit. Kdo by se nezdržoval na místě, které má uvedené v evidenci obyvatel, prakticky by neměl možnost obrany.

Novela občanského soudního řádu je schovaná pod novelou zákona o elektronických komunikacích, která přenáší pravomoc rozhodovat spory o nezaplacené faktury z Českého telekomunikačního úřadu na obecné soudy.

"Dlouhodobě vystupujeme proti tomu, aby se tato specializovaná agenda přesouvala zpět soudům, pro spotřebitele je řešení prostřednictvím ČTÚ levnější. Aby se předešlo přetížení soudů novou agendou, navrhuje se zjednodušení rozkazního řízení" uvádí sdružení na obranu spotřebitelů dTest.

Spotřebitelé tak mimo jiné přijdou o možnost odvolání, kterou jinak u ČTÚ měli. Zjednodušení prospěje operátorům i jinak, protože se odstraní dualita při vymáhání sporu.

Pokud zákazník dluží za služby elektronických komunikací (tedy například volání, SMS, data), řeší spor ČTÚ. Pokud ale dluží i na tzv. „službách obsahu“ (platby přes mobilní telefon, volání na vysoce zpoplatněné linky) musejí je operátoři již dnes vymáhat skrze obecné soudy.

Další nepříjemnou zprávou pro spotřebitele je zdražení řízení o námitkách proti vyřízení reklamace u ČTÚ. Je to už druhý pokus zdražit jediný prostředek, kterým se zákazník může bránit špatnému vyřízení reklamace operátorem. To dnes stojí 100 korun, novela jej dvojnásobně zdraží. Jsme toho názoru, že stát by měl spíše podporovat zákazníky, kteří se nebojí proti operátorům ozvat, a ne jim zvyšováním poplatků vytvářet překážky.

 

Zdroje:
www.dtest.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články