Existuje hypotéka, která se splatí sama, je to ale rizikové

29. 9. 2011 – 8:31 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Existuje hypotéka, která se splatí sama, je to ale rizikové
Potíž je pochopitelně s výnosy. Ty nedokáže nikdo zaručit, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zní to jako pohádka. Vezmete si hypotéku, koupíte dům a hypotéku nesplácíte. Jen platíte úroky a čekáte, až se hypotéka splatí sama. Že je to nemožné? Není! Ale tak jednoduché také ne. A hlavně: Není to bezpečné. Jaká rizika hrozí?

Finanční „perpetuum mobile“ neexistuje. A to ani v podobě hypotéky, která se splatí sama. Její princip je jednoduchý: Půjčíte si peníze na byt či dům u banky za nízký hypoteční úrok a místo splácení úvěru investujete s vyšším výnosem. Možné to je. Ale také velmi rizikové. Zatímco úroky z hypotéky jsou stálé (v rámci fixace) a platit je musíte, výnosy stálé nejsou a mohou se zvrhnout i do ztráty.

Bývaly časy, kdy banky nabízeli tzv. „kombinované hypotéky“. Těm naštěstí již odzvonilo. Jednalo se o kombinaci hypotečního úvěru, na který bylo napevno napojeno investiční životní pojištění. Kombinace to byla výhodná tak pro zprostředkovatele, který ji prodal. Pro klienta byla natolik drahá, že její náklady zpravidla vymazaly veškeré výhody. Pak přišla Hypoteční banka s kombinací hypotéky s podílovými fondy – kombinace již lepší, ale stále poměrně drahá, neboť se jednalo o poměrně nákladný fond životního cyklu. Nyní ani tuto variantu nenabízí. Je ale jiná možnost, jak hypotéku „proinvestovat“.

Klasická hypotéka využívá anuitní splácení. To v praxi znamená, že pokud se nezmění úrokové sazby, zůstává splátka stále stejná. V rámci ní se postupně zvyšuje splátka jistiny a snižuje platba úroku. Tento způsob ale není jedinou možností splácení hypotéky. Pro kombinace hypotéky s investicí se nabízí několik možností, zejména hypotéka s odloženým splácením jistiny.

Odklad splátek nabízí např. Česká spořitelna či Raiffeisenbank u některých typů hypotečních produktů. Zajímavou možností pro „investiční hypotéky“ může být i hypotéka s progresivním splácením, kde každoročně roste splátka úvěru, kterou nabízí např. Hypoteční banka. Flexibilní hypotéku nabízí i Komerční banka a podobné produkty lze najít v nabídkách všech bank, které hypoteční byznys nevidí jen jako klasickou hypotéku s různou dobou fixace úrokové sazby. Zpravidla lze odložit či přerušit splátku jen na poměrně krátkou dobu, ale lze najít produkty i s odložením splácení jistiny na 10 let – a to už začíná být pro investice zajímavé.

Peníze, které „neutratíte“ na splátku jistiny, lze investovat. Tím, že se jistina nesplácí, zůstávají úroky stále stejně vysoké. To může mít i své výhody: Výnosy z kapitálového majetku jsou v současnosti daňově osvobozeny po 6 měsících držení a úroky z hypotéky až do výše 300 tis. Kč ročně (v blízké budoucnosti pravděpodobně 80 tis. Kč ročně) jsou daňově odčitatelnou položkou, což je činí aktuálně fakticky o 15 % nižšími.

Kombinace hypotéky s investicí může být výhodná. Před jejím sjednáním je ale nezbytné si uvědomit několik skutečností. V prvé řadě se jedná o investici s pákou – tedy na investování používáme peníze banky, nikoli své vlastní. Tento způsob investování patří obecně mezi nejvíce rizikové. V případě, že investice skončí ztrátou, je navíc potřeba získat z jiných zdrojů peníze na úhradu dluhu.

Aby byla investice skutečně přínosem, musí vydělat více, než jaký úrok je placen bance. Ovšem i úroky v bance se mohou měnit. Zafixovat výši úrokových sazeb na celou dobu splácení je sice možné, tím se ale celkově zvýší a najít investici s odpovídajícím výnosem bude ještě náročnější.

Banky v současnosti standardně nenabízí hypotéku, kterou by nebylo nutné splácet – a která by se splatila při splatnosti. Odklad splátek jistiny zpravidla znamená, že kupříkladu deset let budete platit pouze úroky a teprve poté začnete splácet jistinu. To ovšem znamená výrazné zvýšení plateb.

Příklad: Při hypotečním úvěru 1 mil. Kč na 20 let činí při úrokové sazbě 5 % klasická anuitní splátka cca 6 600 Kč. Pokud by byla odložena splátka jistiny na 10 let, činila by v prvním desetiletí úroková platba cca 4 167 Kč – a v druhém desetiletí by platba stoupla na 10 607 Kč.

Pokud by byl rozdíl (tedy 2 433 Kč měsíčně) investován s průměrným výnosem 8 %, byla by po 10 letech naspořená částka cca 441 280 Kč. Kdyby se tou provedla mimořádná splátka jistiny, v dalších deseti letech by anuitní splátka činila jen 5 926 Kč.

Potíž je pochopitelně s výnosy. Ty nedokáže nikdo zaručit. A trhy mohou také pěkně rychle padat. Pro představu: V roce 2007 dosáhl index pražské burzy PX rekordní hodnoty kolem 1940 bodů. Z ní do března 2009 propadl k 600 bodům (tedy na méně než 1/3!). V současnosti se pohybuje kolem 900 bodů. Pro představu: Místo naspořených 440 tis. Kč byste také mohli mít jen 145 tis. Kč. Kdybyste se pak rozhodli pro mimořádnou splátku, dále byste platili měsíčně 9 069 Kč.

Existuje jedna možnost, jak riziko mimořádné splátky snížit: Neprovádět mimořádnou splátku, ale rozdíl ceny hradit z investičního účtu. Tedy v našem příkladu by splátka z běžného rozpočtu domácnosti činila i nadále 6 600 Kč a z investičního účtu by se měsíčně doplácely 4 007 Kč. Ostatní peníze by se nechaly dále zhodnocovat.

Výhodou splácení části prostředků z investičního účtu je, že v případě prudkého poklesu nedojde v odprodeji celé investice, ale pouze její části – a lze očekávat opětovné zvýšení hodnoty investic. Pokud by navíc propady byly příliš hluboké, lze splácení z investičního účtu nahradit jinými zdroji.

-Petr Zámečník | více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,140 25,260
USD 23,500 23,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články