Exministr Julínek: Nadstandard je pitomost a měl by z reformy zdravotnictví zmizet

7. 8. 2011 – 20:35 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Exministr Julínek: Nadstandard je pitomost a měl by z reformy zdravotnictví zmizet
Podle Julínka není potřeba nadstandard vytvářet a v tom je reforma současného ministra Leoše Hegera (TOP 09) špatně legislativně udělaná | zdroj: NašePeníze.cz

Úplná pitomost je mluvit v souvislosti s reformou zdravotnictví o nadstandardu, natož psát do zákona, že ho někdo bude určovat. V rozhovoru pro server iDnes.cz to uvedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), podle kterého by se měl stát při definicích držet jen určování standardu.

"Není žádný nadstandard. To je pitomé slovo, hloupost, kterou se nepodařilo vymýtit ze slovníku jak politiků, tak novinářů. A už se ani nevymýtí, to je jasné. Nadstandard je úplná pitomost," zmínil Julínek, podle kterého je věcně i legislativně špatně napsat do zákona, že někdo bude určovat, co je nadstandard.

"Ohrožuje to bohulibý princip připlácet si za zdravotní péči, ale zároveň mít jistotu, že až přijdete do konkrétní nemocnice, budete vědět, na co máte nárok a že se ho nějakým způsobem můžete domoci," vysvětlil svůj postoj bývalý ministr zdravotnictví.

<%Anketa40%>

Podle Julínka není potřeba nadstandard vytvářet a v tom je reforma současného ministra Leoše Hegera (TOP 09) špatně legislativně udělaná. "Něco nad standardem se nedá definovat. Stát musí definovat, co je standard, tedy nárok," uvedl exministr zdravotnictví a dokreslil svoji představu, která v praxi skončila u 30korunového poplatku u lékaře: "Stát má vytvořit legislativní prostředí, ve kterém pojišťovny začnou mít zájem o klienty a začnou ekonomicky myslet."

Tomáš Julínek působí jako externí poradce náměstka ministra zdravotnictví Vítězslava Vavrouška a radí i premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Podle Julínka jde o "drobné posudky za drobné peníze". Se současným ministrem Hegerem hovořil jen několikrát poté, co se ujal funkce.

-Jan Kálal | MED

Kam dál?

- Nadstandard ve zdravotnictví: Může u nás vůbec fungovat?

- Tomio Okamura: Veřejné zdravotnictví není samoobsluha

- Většina lidí nechce zavést ve zdravotnictví standard

- Nárok pacienta a platba za nadstandard: Hrozba nebo férové řešení zastírané reality?

- Heger: Lidé si nebudou muset kvůli zdravotnické reformě brát hypotéky

- Co se změní ve zdravotnictví a za co budeme platit?

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články