FC Slavia Praha se dostala do tíživé ekonomické situace, insolvenci ještě nevyhlásila

14. 10. 2010 – 12:18 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

FC Slavia Praha se dostala do tíživé ekonomické situace, insolvenci ještě nevyhlásila
ČMFS situaci vnímá především ze sportovních hledisek, v nichž ta ekonomická hrají závažnou roli, Foto: FC SLavia/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Fotbalový klub SK Slavia Praha je jako akciová společnost ve složité ekonomické situaci, ale nezastírá ji a komunikuje o ní s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS).

Agentuře Mediafax tuto informaci sdělil licenční manažer ČMFS Stanislav Rýznar.

Ekonomika Slavie je v současné době zatížena velkými problémy, kterými jsou především dluh vůči bývalému majoritnímu akcionáři anglické společnosti ENIC zhruba ve výši 112 milionů korun a řada faktur po splatnosti, ve skluzech jsou výplaty hráčů, hlásí se řada věřitelů. Jako majitelé majoritního podílu akcií se v březnu roku 2008 deklarovali bývalý generální ředitel klubu Petr Doležal a současný předseda představenstva SK Slavia Praha fotbal a.s. Tomáš Rosen. Celkem 61 procent akcií spravuje nebankovní společnost Key Investments. Podle obchodního rejstříku činí základní jmění společnosti 1 040 476 000 Kč. Akcionářská struktura Slavie je však považována za neprůhlednou.

 

Psali jsme: Prvoligový fotbalový klub Bohemians 1905 je v insolvenčním řízení

 

Povinnost Slavie zaplatit dluh společnosti ENIC ve výši zmíněných 112 milionů Kč je dokonce uložena soudem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, který byl vynesen v Londýně už 13. července. Slavia ho uznává a u soudu nerozporovala dluh samotný, nýbrž způsob splácení. Soud vyhověl společnosti ENIC a podle výroku by měla Slavia zaplatit dluh okamžitě. Písemné vyhotovení rozsudku však dosud podle nového generálního ředitele klubu Miroslava Doležala do České republiky nedorazilo.

Ekonomické problémy klubu však budou zřejmě mnohem hlubšího rázu a jejich klíčovou zátěží není jen dluh vůči ENIC. Ekonomiku klubu totiž zásadně neozdravily ani vysoké příjmy za přestupy hráčů Tavarese, Necida, Suchého, Šventa, Švece a dalších fotbalistů během posledních dvou let. Úhrnná částka za tyto transfery přesáhla půl miliardy korun. Hlavní příčinou ekonomické krize jsou vysoké výdaje a nízké příjmy. Investice do přestupů a platů nebyly vyváženy příjmy především za účast v evropských pohárech. Slavia sice získala v letech 2008 a 2009 dva tituly za sebou, ale sportovní cíle zejména na mezinárodní scéně nebyly dosaženy, což má negativní finanční dopady.

ČMFS situaci vnímá především ze sportovních hledisek, v nichž ta ekonomická hrají závažnou roli. Jde především o to, zda je Slavia schopna utáhnout se svými současnými finančními možnostmi účast v Gambrinus lize a udržet si profesionální licenci. "S vedením Slavie, zejména s jejím generálním ředitelem Miroslavem Platilem komunikuji už několik týdnů, někdy i denně. Hledáme řešení současné situace a jsem o všem informován. Zatím rozhodně není důvod, aby bylo zahájeno řízení o odebrání licence. Pokud by klub neplnil své fotbalové závazky, tak by nejdřív přicházely v úvahu pokuta a nebo odečet bodů," řekl agentuře Mediafax ve čtvrtek Stanislav Rýznar.

Generální ředitel Slavie Miroslav Platil připustil v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny, že jednou z možností je, aby Slavia podala sama na sebe návrh na insolvenční řízení. "Nejčerstvější informace ze středy je, že do 24.00 hodin Slavia na sebe insolvenční řízení nevyhlásila a rozsudek z Londýna stále nepřišel. Insolvence je skutečně jenom jednou z variant, v úvahu přichází i řada dalších řešení. O všech se s panem Platilem bavíme. V případě insolvence by klub mohl s určitými omezeními fungovat dál," vysvětlil Stanislav Rýznar.

Pokud by se však Slavia dostala do insolvenčního řízení, tak by podle zákona o konkursu a vyrovnání musela v insolvenčním rejstříku zveřejnit soupis svého majetku včetně pohledávek a jmen dlužníků. Součástí majetku jsou i práva k hráčům. Insolvenční správce určený soudem může udělat prakticky cokoliv. Například rozprodávat majetek a hráče a uspokojovat veřitele. Může navrhnout také restrukturalizaci a reorganizaci klubu. V takovém případě by byla odkryta i akcionářská struktura. "Řešení je ještě daleko a nebude jednoduché. Já mohu uvádět jen to, co je obecně známo a nemůžu poskytovat další informace," dodal Rýznar.

Generálního ředitele Slavie Miroslava Platila se ve čtvrtek agentuře Mediafax nepodařilo zastihnout.

-Pavel Skramlík,Mediafax

Kam dál?

- Ivan Hašek: Speciální pojištění pro fotbalisty přinese peníze i klubům

- Speciální pojištění fotbalistů přinese peníze do regionálního fotbalu

- Fincentrum se stalo oficiálním partnerem regionálních fotbalových soutěží v České republice

-

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,700 23,880
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články