Finanční arbitr vám může pomoci při sporu s bankou

10. 3. 2010 – 4:39 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Finanční arbitr vám může pomoci při sporu s bankou
Finanční arbitr vám může pomoci při sporu s bankou, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hlavním posláním finančního arbitra je zajištění rychlého, bezplatného a efektivního vyřizování sporů klientů s finančními institucemi mimosoudní cestou.

 

Kdo je finanční arbitr?

 

Finanční arbitr je kompetentní k rozhodování sporů mezi poskytovateli platebních služeb (např. banky nebo instituce vydávající elektronické platební prostředky) a uživateli platebních služeb (tj. klienti) při poskytování platebních služeb nebo mezi vydavateli elektronických peněz a držiteli elektronických peněz při vydávání a zpětné výměně elektronických peněz.

 

<%Anketa53%>

 

S čím se můžete na finančního arbitra obrátit - příklady

 

Ukradené doklady včetně platební karty - její zneužití výběrem z bankomatu, škoda 10 000,- Kč

Při přepadení mi byla ukradena kabelka, mimo jiné i s platební kartou. Ihned jsem tuto skutečnost nahlásila jak u instituce, tak i na policii ČR. Na základě informací z přímého bankovnictví, které využívám, jsem však zjistila, že někdo provedl dobíjení mobilního telefonu prostřednictvím bankomatu v celkové částce 10.000,- Kč. Reklamace nebyla institucí uznána bez řádného zdůvodnění.

Ukradená platební karta - zneužití u obchodníků, škoda 35 000,- Kč

Byla mi zcizena platební karta a následně byla zneužita při jedenácti platbách u různých obchodníků. Instituce mi odmítla finanční prostředky vrátit, i přesto, že na účtenkách za uvedené nákupy byly nepravé podpisy.

Zneužitá platební karta (PIN je stále uložen v neotevřené originální obálce), škoda 23 000,-Kč

Z výpisu jsem zjistila, že mi bylo mou platební kartou odčerpáno z bankomatu celkem 23 000,- Kč, a to i přesto, že PIN k platební kartě mám doma v originální a stále nerozlepené obálce.

Chyba banky při převodu částky 98 000,- Kč

Podle výpisu z účtu jsme zjistili, že instituce neprovedla příkaz k úhradě - platbu za zboží. Za nezaplacení faktury nám začal dodavatel účtovat úroky z prodlení. Instituce uznala svou chybu, ale nechce nám uhradit účtované úroky z prodlení.

Opožděný převod ze strany banky

Dne 17. ledna jsem složil v hotovosti na přepážce instituce Kč 15.000,-Kč ve prospěch mého účtu vedeného u téže banky. Podle výpisu z účtu jsem však zjistil, že výše uvedená částka byla připsána na můj účet až 4. února. Ihned jsem toto u instituce reklamoval, ale ze strany instituce nedošlo k řádnému zdůvodnění, proč ke zpoždění převodu došlo.

Pojištění ke kreditní kartě

Instituce mi neoprávněně účtovala pojištění ke kreditní kartě v měsících únor - duben přesto, že jsem písemně žádal k 1. únoru o zrušení pojištění. Na reklamaci instituce nereagovala.

Odúčtování platby bez autorizace klientem

banka mi odúčtovala platbu, u níž jsem neprovedl autorizaci (tzn. nedal jsem souhlas zadáním PINu ani svým podpisem účtenky). Reklamace mi byla zamítnuta.

 

S čím vám finanční arbitr nepomůže?

 

Do kompetencí finančního arbitra nepatří spory např. z oblasti hypoték, úvěrů, stavebního spoření nebo spory vzniklé mimo členské státy EU a další státy, tvořící Evropský hospodářský prostor.

 

Formuláře ke stažení

 
Zde máte k dispozici Formulář na zahájení řízení a Formulář pro splnění informační povinnosti institucí, a to jako wordový dokument nebo ve formátu pdf.

Název formuláře Přidáno Velikost  
Návrh na zahájení řízení (*.pdf) Přidáno: 10.03.2008 Velikost 88 kB stáhnout
Návrh na zahájení řízení (*.doc) Přidáno: 10.03.2008 Velikost 50 kB stáhnout
Informační povinnost instituce (*.pdf) Přidáno: 10.03.2008 Velikost 122 kB stáhnout
Informační povinnost instituce (*.doc) Přidáno: 10.03.2008 Velikost 43 kB stáhnout
Dokumenty, které jsou na našich stránkách ke stažení jsou ve formátu PDF. K prohlížení tohoto formátu je nutný prohlížeč Adobe Acrobat Reader , pokud jej nemáte, stáhněte si jej prosím na stránkách firmy Adobe .

 

Průvodce podáním návrhu na zahájení řízení (vede mimo stránky Našepeníze.cz - otevře se v novém okně)

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články