Finanční profesionálové vidí první konkrétní náznaky zotavení, může to být i klam

14. 1. 2010 – 16:20 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Finanční profesionálové vidí první konkrétní náznaky zotavení, může to být i klam
Ekonomická recese ustoupí pomalu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jeden z největších dosavadních průzkumů mezi finančními profesionály staví velký otazník nad rychlé zotavení světové ekonomiky v roce 2010. Globální Asociace profesních účetních ACCA sice ve své již čtvrté studii o globálních ekonomických podmínkách zjistila, že se situace konečně zlepšuje. Průzkum, na kterém se zůčastnilo 1.700 respondentů z 99 zemí, nicméně signalizuje, že úplné zotavení ekonomiky se ještě zpozdí.


Po prvé v přibližně roční historii průzkumů ACCA její členové zaznamenali nejen nárůst důvěry v trhy, ale také zlepšení poptávky, dostupnosti financí a peněžního toku. 46 procent dotázaných se domnívá, že hospodářské podmínky se nyní již zlepšují, nebo že k tomu v brzké době dojde. Průzkum ukázal, že Asie a Afrika již překonaly recesi. Účetní zde hlásí nárůst důvěry a také obratu. Ekonomiky Evropy a Ameriky se naproti tomu ještě stále stabilizují.
 
Navzdory tomu míra globálního zotavení v současné době klesá. Členové ACCA v Asii a Pacifiku, kteří měli v minulých průzkumech ACCA pozitivní názor na zotavení, se v posledním čtvrtletí roku 2009 stali většími pesimisty. Začínají se totiž ptát, jestli můžou ekonomiky západních zemí držet krok s jejich vlastními, více dynamickými trhy. Rostoucí počet finančních profesionálů ve všech regionech nyní předpovídá velmi slabou míru zotavení. 11 procent respondentů dokonce očekává, že setrvání na dně ekonomiky potrvá ještě další 3 roky, né-li déle.
 
Podle údajů ACCA investice ve všech regionech a sektorech ekonomiky ještě stále klesají. Ani nižší míra selhání trhu při poskytování financování investic na tom nic nemění. Navíc se míra nezaměstnanosti neustále zvyšuje a stav veřejných financí znepokojuje mnoho finančních profesionálů. Účetní vyjádřili obavu, že veřejný sektor by se mohl stát brzdou zotavení, protože předlužené vlády budou nuceny k dalším restriktivním opatřením. Kterýkoliv z těchto trendů by mohl vést k situaci, kdy se konjunktura dostaví podle tvaru písmene W.
 
Neklamným znakem zotavení je naproti tomu situace v zaměstnanosti ve finanční profesi. Míra nezaměstnanosti finančních odborníků byla na maximu v polovině roku 2009 a nyní neustále klesá. ACCA nicméně vyjádřila obavu, že organizace ještě stále snižují rozpočty na kvalifikaci finančních profesionálů. ACCA varovala, že se tato strategie může zaměstnavatelům vymstít až nastane růst.
 
Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko k průzkumu uvedla: “Poslední průzkum ACCA byl prvním v řadě našich studií, který nabídl konkrétní náznaky ekonomického zlepšení. Navzdory tomu, že rostoucí počet finančních odborníků říká, že nejhorší je za námi, ještě stále existují oprávněné obavy o vývoj v nastávajícím roce 2010. Spousta našich členů považuje ekonomické zotavení za optický klam. Sice jej vidí na horizontu, tam ale také zůstává bez ohledu na to, kolik konkrétních úspěchů jejich organizace nebo celá ekonomika zaznamená.”     

Situace ve střední a východní Evropě

Průzkumu ACCA se zůčastnilo také 118 respondentů ze střední a východní Evropy. Tito ve srovnání s některými jinými regiony zaznamenali v posledním čtvrtletí 2009 nižší stupeň ekonomického zotavení. Také předpovídají podstatně slabší míru zotavení ve srovnání se třetím čtvrtletím. Ekonomická důvěra zůstala sice v pozitivních číslech, nicméně se nezlepšila ve srovnání se třetím čtvrtletím.
 
Střední a východní Evropa překonala zbytek Evropy ohledně míry obratu a investic organizací. Důvodem je fakt, se zde tak rapidně nezhoršila dostupnost kapitálu pro investice. Také investiční příležitosti se zdají být ve střední a východní Evropě více početné.
 
Další dobrou zprávou z tohoto regionu je postupné zlepšování poptávky a uvolnění toku peněz. Rovněž se ztrácí vysoké výkyvy směnných kurzů, které byly v minulosti ožehavým problémem. To by mohlo nadále zlepšit inflační tlaky na zdroje v ekonomice.
 
Navzdory těmto pozitivním zprávám finanční profesionálové svorně předpovídají, že ekonomické zotavení potrvá ještě více než 18 měsíců. Přibližně polovina jich dokonce uvedla, že zotavení potrvá ještě 2 roky nebo déle.
 
Důvodem pro tuto předpověď by mohla být nedůvěra k vládním krokům. Jen 14 procent respondentů totiž ve střední a východní Evropě schvaluje kroky svých vlád za poslední kvartál. 47 procent dotázaných očekává nepřiměřené výdaje vlád během příštích pěti let. Globálně naproti tomu schvaluje kroky vlád až 24 procent finančních profesionálů a jen 30 procent se obává nadměrných výdajů. Skoro pětina dotázaných (19 procent) se domnívá, že výdaje vlád mohou být dostatečným důvodem pro zbrždění zotavení.

Čtěte také:
- Soupeření státu s podniky v kauze vracení pojistného může ekonomiku dostat do problémů
- Recese pokračuje: Lidé se bojí o práci, nebojí se již o peníze v bankách
- Naše ekonomika poroste, s ní i statní dluh
- Ekonom Tomáš Sedláček: Aby mohlo být líp, musí být hůř

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,240 24,380
USD 22,340 22,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články