Finanční ústava - zákon o rozpočtové kázni, dostane nás z dluhů?

25. 1. 2011 – 9:13 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Finanční ústava - zákon o rozpočtové kázni, dostane nás z dluhů?
Politici si od finanční ústavy slibují snížení zadlužení státu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Spolu s příchodem roku 2013 by v účinnost mohla vejít tzv. finanční ústava, která se stala jedním z volebních taháků ODS v boji o křesla v Poslanecké sněmovně loni v květnu.

Počítá s tím výhled legislativních prací vlády na léta 2012 až 2014, kterým se budou ve středu zabývat členové kabinetu.

Při úvahách nad finanční ústavou neboli zákonem o rozpočtové kázni a odpovědnosti skloňovali občanští demokraté ještě loni na podzim jako termín zavedení nejčastěji počátek roku 2012. Právě spor o toto datum byl přitom důvodem, kvůli němuž musel kabinet projednávání celého plánu přerušit.

"Problém se vyřešil tak, že vládě se nepředloží věcný záměr příslušné právní úpravy ale v prvním čtvrtletí 2012 předloží ministerstvo financí návrh ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti s tím, že spolupředkladatelem bude předseda vlády," uvádí se v předkládací zprávě, kterou dostanou členové kabinetu do rukou spolu s výčtem dalších právních předpisů, které by se podle představ Legislativní rady vlády měly schválit do konce současného volebního období.

Myšlenku na zavedení tzv. finanční ústavy si nakonec za svoji vzaly i ostatní strany vládní koalice, když se k sepsání příslušného zákona zavázaly v koaliční smlouvě. Politici si od ní slibují snížení zadlužení státu. K tomu by mělo přispět vyrovnané hospodaření, ke kterému předpis zákonodárce pod pohrůžkou uvalení sankce zavazuje. Přijetí rozpočtu, ve kterém by výdaje státu, byť jen nepatrně, převyšovaly jeho příjmy, by se totiž projevilo na výplatní pásce viníků, tedy těch, kteří jeho schválení odhlasovali - ministrů i poslanců.

 

TIP: Státní dluh: Co jsme to jen provedli! Kolik budeme splácet?

 

Zákon by vládu současně zavázal k tomu, aby poslancům každých pět let předkládala strategii v oblasti příjmů, výdajů i schodku státního rozpočtu s tím, že pokud by ji členové sněmovny dvakrát po sobě zamítli, znamenalo by to pro kabinet povinnost předstoupit před ně se žádostí o vyslovení důvěry.

Tzv. finanční ústava tvoří jeden ze 120 návrhů právních předpisů, které by měla vláda projednat v období let 2012 až 2014. Nezapotí se ale tolik jako letos, v roce 2011 se totiž kabinet bude muset "prokousat" celkem 171 návrhy nových zákonů a nařízení či novel těch stávajících.

-Veronika Žižlavská | MED

Kam dál?

- Petr Nečas: Není jiná cesta než úspory, proto nás lidé zvolili

- Odborník: Rok 2011 bude jedním z ekonomicky nejslabších v historii

- Státní dluh loni stoupl na 1,34 miliard. Každý tak dluží 128 tisíc

- Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

- Vyléčí vláda současnými kroky veřejné finance? Půlka lidí věří, že ano

- Petr Nečas: Máme dvě možnosti, šetřit, nebo se zadlužovat

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,460
USD 22,570 22,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články