Fincentrum a MasterCard Europe odstartovaly osmý ročník prestižního ocenění MasterCard Banka roku

16. 9. 2009 – 14:03 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Fincentrum a MasterCard Europe odstartovaly osmý ročník prestižního ocenění MasterCard Banka roku
Foto: Fincentrum | zdroj: NašePeníze.cz

Prestižní ocenění MasterCard Banka roku odstartovalo. Banky a pojišťovny odevzdaly podklady pro hodnocení odborné poroty, zároveň odstartoval výzkum veřejného mínění českých spotřebitelů. Ceny ve dvanácti kategoriích rozdělí organizátor, společnost Fincentrum, a generální partner MasterCard Europe ve středu 21. října 2009.


Cílem ocenění MasterCard Banka roku je ohodnotit služby a produkty finančních institucí působících v ČR. Ocenění je každoročně pořádáno pod záštitou Ministerstva financí České republiky.

„Očekáváme, že právě v letošním roce budou výsledky ocenění pro širokou veřejnost zajímavé. Jsme zvědaví, jak přistoupí banky ke zpracování podkladů a porota k následnému hodnocení - zda zvítězí inovace a produktové novinky, nebo bude hlavním tématem letošního roku stabilita a schopnost přečkat bez úhony stávající ekonomickou a finanční krizi,“ uvedl Petr Stuchlík, předseda organizačního výboru ocenění.

„Hodnocené finanční instituce sledují s napětím výsledky každého ročníku o cenění MasterCard Banka roku, a to nejen proto, že jim poskytuje zpětnou vazbu odrážející jejich celoroční úsilí, ale také proto, že je důležitým signálem i pro akcionáře a klienty,“ uvedl Pavel Javorský, ředitel kanceláře MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovenko.

O vítězích deseti z dvanácti kategorií rozhoduje odborná porota. Hlasování probíhá korespondenční formou pod notářským dohledem, stejně jako zpracování výsledků. Porota je složena z přibližně 50 členů - odborníků z finanční oblasti, sféry bankovnictví, státní správy, akademické a politické sféry a v neposlední řadě zástupců předních korporací v ČR. Žádný z porotců není zaměstnán v hodnocených institucích či jinak zainteresováni na výsledcích ocenění.

Vítěz ocenění Nejdůvěryhodnější banka roku 2009 vzejde z výsledků výzkumu veřejného mínění, který provede společnost STEM/MARK. „Výzkum veřejného mínění je podle nás jediný způsob, jak objektivně zvolit tu nejdůvěryhodnější banku v České republice. Hlasování probíhá formou dotazování napříč celou Českou republikou na reprezentativním vzorku obyvatel,“ doplnil Petr Stuchlík.

Kategorie Bankéř roku má v rámci celého ocenění zvláštní postavení - je jedinou kategorií, ve které je hodnocena osoba, nikoli produkt nebo instituce. V této kategorii jsou nominováni vrcholní představitelé bankovních domů nominovaných v hlavní kategorii. Porotou této kategorie jsou sami bankéři, kteří vyberou ze svého středu „nejlepšího“ Bankéře roku 2009.

Vítězství z loňského ročníku bude obhajovat Raiffeisenbank v hlavní kategorii Banka roku, v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku pak Česká spořitelna. Titul Pojišťovna roku se pokusí obhájit Kooperativa pojišťovna.

Hlavní kategorie

Ve třech hlavních kategoriích ocenění MasterCard Banka roku 2009 (Banka roku 2009, Nejdůvěryhodnější banka roku 2009 a Nejdynamičtější banka roku 2009) je posuzováno 17 bankovních domů působících v České republice, které splnily následující podmínky - subjekt má bankovní licenci České národní banky; nesmí být v likvidaci a zároveň poskytuje služby drobného bankovnictví pro širokou veřejnost (nejde jen o služby privátního bankovnictví, počáteční vklad na běžném účtu nepřevyšuje 50 000 Kč, banka poskytuje úvěrové produkty, zejména hypoteční a spotřebitelské úvěry).

Produktové kategorie

Hypotéka roku 2009:   nominováni jsou nejvýznamnější poskytovatelé hypoték fyzickým osobám, kteří pokrývají téměř celý hypoteční trh (celkem 15 subjektů).

Stavební spořitelna roku 2009 : nominovány jsou všechny stavební spořitelny v ČR (celkem 5 subjektů).

Penzijní fond roku 2009: nominovány jsou všechny penzijní fondy v ČR (celkem 10 subjektů).

Účet roku 2009: do kategorie \"Účet roku\" nominuje každá banka nominovaná v hlavní kategorii jeden účet, který je v nabídce banky určen drobným klientům. Může se přitom jednat o jakýkoli účet - běžný, spořící, balíčkový apod.

Úvěr roku 2009:   Nominovány jsou všechny subjekty nabízející bankovní produkt, který retailovému zákazníkovi umožní čerpat úvěr, přičemž úvěr může být účelový i neúčelový (celkem 17 subjektů)

Pojišťovna roku 2009: nominovány jsou všechny subjekty aktivně nabízející alespoň jeden pojistný produkt ze skupiny 1 - odvětví životního pojištění, se sídlem na území České republiky,  dle klasifikace pojistných odvětví životního a neživotního pojištění podle přílohy k zákonu č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví, ve znění pozdějších předpisů (celkem 21 subjektů)

Nejdynamičtější pojišťovna roku 2009: nominovány jsou všechny pojišťovací skupiny a subjekty aktivně nabízející alespoň jeden pojistný produkt životního pojištění či neživotního pojištění pro soukromou klientelu se sídlem na území ČR nebo se sídlem na území EU s pobočkou v ČR (celkem 33 subjektů)

Životní pojištění roku 2009: nominovány jsou všechny subjekty nabízející alespoň jeden pojistný produkt ze skupiny 1 - odvětví životního pojištění, dle klasifikace pojistných odvětví životního a neživotního pojištění podle přílohy k zákonu č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví, ve znění pozdějších předpisů (celkem 21 subjektů)

Generálním partnerem ocenění je společnost MasterCard Europe, vedoucí platební systém stojící za značkami platebních karet MasterCard, MasterCard Electronic a Maestro. Odborným partnerem ocenění je tradičně vedoucí světová poradenská společnost v oblasti technologií a outsourcingu, společnost Capgemini. Společnost se bude ve spolupráci s organizátorem ocenění, společností Fincentrum, podílet na přípravě podkladů pro hlasování odborné poroty. Partnery ocenění jsou také společnosti Ernst & Young, CCB - Czech Credit Bureau, STEM/MARK a Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců - AFIZ.

Mediálními partnery ocenění MasterCard Banka roku 2009 jsou deník MF DNES, ČT 24, ekonomický týdeník EURO, Český rozhlas 1 – Radiožurnál a dále internetové portály iDNES.cz.


Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články