Fincentrum Hypoindex: Banky letos poskytnou hypotéky za 70 miliard

16. 12. 2009 – 11:52 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Fincentrum Hypoindex: Banky letos poskytnou hypotéky za 70 miliard
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Hypoteční banky spolupracující na tvorbě FINCENTRUM HYPOINDEXu si v listopadu opět o něco polepšily. Objem uzavřených hypoték vzrostl již čtvrtý měsíc v řadě. Téměř s jistotou se letos bankám podaří uzavřít úvěry v souhrnné částce přesahující 70 miliard korun.


Listopadové statistiky více méně kopírují dosažené výsledky v předchozím měsíci, přesto v nich lze dohledat jisté signály oživení hypotečního trhu. Letošní listopad je totiž již čtvrtým měsícem v řadě, kdy se bankám podařilo objemově překonat výsledky dosažené v předchozím měsíci. 

V samotném listopadu hypoteční banky poskytly 3441 hypoték. I přesto, že je to přibližně o 80 smluv méně než v říjnu, celková suma sjednaných hypoték meziměsíčně narostla o 7 milionů na 5,72 miliard korun. Důsledkem, nebo spíše příčinou, je navýšení průměrné hodnoty uzavřeného hypotečního úvěru na 1 662 252 korun (10/2009: 1,622 mil. Kč).

Čtěte také:


- Dotaci úrokové sazby na hypotéku nezískáte u každé banky
- Zájemce o hypotéky v regionech nemá kdo obsloužit
- Zájemce o hypotéky v regionech nemá kdo obsloužit
- hypotéka je levnější než stavební spoření


Dalším, i když spíše falešným, signálem (vysvětleno dále) zlepšování situace na trhu může být meziroční srovnání aktuálních statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu. V porovnání s loňským listopadem totiž poklesl objem uzavřených smluv o \"pouhých\" 27 % a co do počtu banky zaostaly dokonce o necelých 24 %. Pryč jsou doby, kdy se trh meziročně propadal o více než 50 % na druhou stranu nelze tyto ukazatele nijak přeceňovat.

Uvedený rozdíl není způsoben tím, že by se bankám v závěru letošního roku vedlo o tolik lépe, ale spíše tím, že se bankám ve stejném období loňského roku začalo \"vést o tolik hůře\". Loni na podzim totiž začala česká ekonomika poprvé pociťovat dopady světové finanční krize.

Za uplynulých jedenáct měsíců uzavřely hypoteční banky podílející se na tvorbě FINCENTRUM HYPOINDEXu bezmála 41 000 hypotečních smluv v celkové hodnotě 68,44 miliardy korun. Na překonání sedmdesátimiliardové hranice jim tedy zbývá dopodepsat hypotéky v hodnotě 1,56 miliardy korun. Těžko si lze představit, co by se muselo stát, aby se jim do během prosince nepovedlo. 

Fincentrum: Úrokové sazby v závěru roku stagnují

Největší zájem mezi klienty je stále o hypoteční úvěry s pětiletým fixačním obdobím, jejichž podíl na celkovém objemu poskytnutých úvěrů činil 43 %. Průměrná úroková sazba tohoto typu úvěru meziměsíčně vzrostla o 2 setiny procenta na 5,55 %. I v tomto měsíci došlo k poklesu průměrné hodnoty hypotéky. Průměrný klient se v tomto měsíci upsal ke splácení hypotéky ve výši 1 439 484 Kč, čímž se hodnota tohoto ukazatele propadla o dalších bezmála 6 tisíc korun.   

Bez výraznějších změn úrokových sazeb zůstaly také zbývající fixace. Klienti s jednoletou fixací v souhrnu získali úvěr s úrokovou sazbou 5,85 % (- 1 p.b.). Sazby tříletých fixací zůstaly v porovnání s říjnem beze změny - 5,62 %. Výsledkem minimálních posunů úrokových sazeb u jednotlivých fixací je stagnace souhrnného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX na úrovni 5,60 %.

Graf 2: Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték - Fincentrum Hypoindex - listopad 2009   
\"\"
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

\"Nejzajímavější událostí v listopadu byl pokles podílu úvěrů na výstavbu na historické minimum FINCENTRUM HYPOINDEXu - tedy i pod obvyklou zimní hodnotu. Další pokles zakázek stavebnímu sektoru z tohoto zdroje může být naštěstí do roku 2011 kompenzován zakázkami z titulu využití programu zelených úspor. Stavebního sektoru se tak nemusí snížení intenzity výstavby významně dotknout ani při nízkých hodnotách ve stavební sezóně,\" říká k listopadovým statistikám Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. 

Kde lze aktuálně ušetřit?

Hromadné snižování úrokových sazeb ke konci roku ustalo. Jedinou bankou, která oznámila změnu ve výši poskytovaných úrokových sazeb je Česká spořitelna. Česká spořitelna na konci září začala nabízet 1% dotaci splátky poloviny hypotečního úvěru. Nyní se platností od 16. 11. 2009 se rozhodla tuto službu nabídnout také stávajícím klientům, kterým nadešla doba refixace hypotečního úvěru. Podmínkou získání zvýhodněné úrokové sazby i nadále zůstává minimálně 20 let do splatnosti úvěru, sjednání pětileté fixace a pojištění schopnosti splácet. Na druhou stranu klient s touto službou získá možnost  jednou za pět let předčasné splatit 20 % zůstatku úvěru bez jakýchkoli sankcí.
 
Klienti zvažující pořízení bydlení na hypotéku mohou do konce prosince využít kampaň UniCredit Bank, která nabízí všem novým klientům vyřízení hypotečního úvěru bez zpracovatelského poplatku. Standardně si banka účtuje 0,8 % z objemu úvěru (max. 30 000 Kč), žadatelé tak mohou ušetřit až několik desítek tisíc korun.

Novinky na hypotečním trhu

Hypoteční banka (HB) minulý týden představila novou službu Mimořádná splátka - 10 %. Tato doplňková služba, díky níž mohou klienti každých dvanáct měsíců splatit 10 % jistiny hypotéky bez sankčního poplatku, je určena všem novým klientům HB, kteří si zažádají o hypotéku s fixací úrokové sazby na 10 let. Banka si za tuto službu neúčtuje žádný extra poplatek, klient žádající o tuto službu však musí počítát s navýšením standardní úrokové sazby o 0,1 p. b.

Na začátku listopadu vstoupila na na český hypoteční trh HSBC Bank plc se svými hypotékami pro bonitní klienty. Ani ne po dvou měsících se však dovídáme, že na základě rozhodnutí britské centrály HSBC česká pobočka skončí se všemi retailovými obchody a bude se věnovat pouze firemní klientele. Což mimo jiné znamená, že HSBC Bank také končí s poskytováním hypoték. Klienti, kteří si již hypotéku sjednali, nebo mají hypotéku těsně před schválením nemusí mít strach. Úvěr bude banka i nadále spravovat za smluvených podmínek, nicméně po skončení doby fixace budou muset úvěr refinancovat některým z produktů konkurenčních poskytovatelů. HSBC plc. se nyní zbavuje všech retailových klientů a portfolia jejich produktů.

Tabulka 1: Souhrnná data za měsíc listopad 2009

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 3 roky 5 let
Hypoindex 5,60% 5,85% 5,62% 5,55%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) 0 -1 0 2
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1662 1994 1829 1439
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6937 7076 6947 6907
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8225 8356 8234 8197
Účelovost úvěrů:        
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 66% 72% 62% 61%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 18% 17% 20% 17%
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 16% 11% 18% 22%


Zdroj: Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články