Fincentrum vystoupilo po čtyřech letech z AFIZ

8. 12. 2010 – 20:06 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Fincentrum vystoupilo po čtyřech letech z AFIZ
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Společnost Fincentrum ukončila po čtyřech letech své členství v AFIZ – Asociaci finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky.

Rozhodnutí oznámil na dnešní valné hromadě Petr Stuchlík společně se svou rezignací na post předsedy představenstva AFIZ. Fincentrum zůstává i nadále členem Evropské federace poradců a zprostředkovatelů (FECIF), kde se již dnes úspěšně podílí na zlepšování fungování finančního trhu a na zvyšování ochrany spotřebitelů.

Důvody pro vystoupení z AFIZ uvedl Petr Stuchlík ve svém prohlášení na dnešní valné hromadě Asociace:
Do rozvoje Asociace jsme investovali miliony korun a mnoho času poradců a manažerů Fincentra, Martina Nejedlého či času mého. Tradičně jsme poskytovali – vždy zásadně na rozdíl od ostatních členských společností zdarma – prostory a další zdroje k podpoře činnosti AFIZ. Jako jediná společnost v ČR či na Slovensku jsme udržovali mezinárodní vztahy v rámci Evropské federace FECIF a podporovali jsme úspěšnou kandidaturu Marty Gellové na pozici generálního sekretáře této federace.

Prvotním cílem Asociace je „rozvoj služeb na finančním trhu a zvyšování ochrany spotřebitelů“. Jak se ukázalo na případu společnosti OVB a jejího poradce Lukáše Štorka, je v této věci AFIZ bezmocný. Pan Štork je dodnes nejlepším a oslavovaným zprostředkovatelem OVB a s plnou podporou vedení OVB kazí jméno poctivým finančním poradcům této společnosti, jakož i celého trhu. Co zmohl AFIZ? Nic, reálně vůbec nic. Bohužel.

V posledním roce se navíc stále více korporátních členů AFIZ domnívá, že mlčet o podobných problémech v odvětví je tou správnou cestou. Do očí bijícím vyvrcholením této snahy je takzvaná Mediální charta, která je nejen snahou o systematické potlačení kritiků nešvarů českého finančního poradenství. Nejde jen o jakousi kodifikaci „co se doma uvaří, to se doma sní“, ale – dle mého laického právního názoru – jednání na hraně antimonopolní legislativy, s nímž se informačně transparentní Fincentrum nemůže ztotožnit.

Dlouhodobě se mi také nepodařilo prosadit názor, že AFIZ by měl být nákladově efektivnější a především založen na financování ze strany korporátních členů. Filosofií Fincentra není přenos nákladů na členství na své spolupracovníky ve městech a vesnicích ČR. S tímto názorem jsem nakonec zůstal osamocen a co víc: byl vystaven soustavnému nátlaku na inkaso členských příspěvků od spolupracovníků Fincentra v terénu.

Velmi si vážím práce sekretariátu AFIZ, zejména Marty Gellové, Petry Červinkové a Petra Šafránka. Nemají v České republice konkurenci. Přes můj osobní obdiv a dlouhodobou podporu jsem však atmosférou v Asociaci donucen po dohodě s vrcholným vedením Fincentra k následujícím krokům:

1. S okamžitou platností rezignuji na pozici předsedy představenstva AFIZ a vzdávám se i své kandidatury na člena představenstva AFIZ v dalším období.
2. Fincentrum k 9. 12. 2010 vystupuje z AFIZ

Protože Fincentrum i já osobně máme zájem podílet se aktivně na rozvoji služeb na finančním trhu a zvyšovat ochranu spotřebitele – nejen planými slovy, ale i činy – zůstáváme nadále korporátním členem evropské federace FECIF. Přímo tak můžeme přispívat k dosahování uvedených cílů na celoevropské úrovni, aniž bychom byli vtahování do nedůstojných lokálních rozmíšek.

Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel, Fincentrum a.s.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články