FIO koupilo akcie firmy ORCO - Proč?

24. 11. 2009 – 16:08 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

FIO koupilo akcie firmy ORCO - Proč?
Foto: ORCO | zdroj: NašePeníze.cz

Developerská společnost Orco má nové akcionáře. Jedná se zejména o družstevní záložnu Fio a společnost I.F.B. Každá z firem měla k 20. říjnu v Orku podíl 2,03 procenta.


Společnost Orco na svých webových stránkách uveřejnila novou akcionářskou strukturu, která se v určitých ohledech liší od předchozí akcionářské struktury (z 26. března 2009). Největším akcionářem nadále zůstává společnost Prosperita investiční společnost, která však svůj podíl lehce snížila na 4,48% z předchozích 5,02%.

- Orco: Colony Capital získá až 30% podíl

Mezi podílníky se nově objevila družstevní záložna Fio a společnost I.F.B. a.s., která je podle obchodního rejstříku součástí švýcarské IFB Group.

Důvodem, proč se Fio, družstevní záložna objevila mezi významnými akcionáři ORCO, je skutečnost, že na účtu vedeném na její jméno jsou uložené akcie jejích klientů. Tyto akcie slouží jako zajištění za úvěry na cenné papíry, kterými mohou klienti Fio financovat až 85 % svých burzovních investic. Samotná Fio, družstevní záložna nemůže podle zákona investovat do akcií a tudíž ve svém majetku žádné akcie nemá.

Úvěr na cenné papíry, tzv. margin, se vztahuje nejen na obchody na pražské a české burze RM SYSTÉM, ale i na zahraničních burzách v Evropě a USA. To znamená, že s úvěrem zajištěným akciemi ORCO lze investovat i do akcií ČEZ nebo například do zlata ve formě tzv. ETF.

Fio aktuálně vyčlenilo částku 3,6 mld. Kč pro financování obchodů svých klientů, kteří obchodují s akciemi na domácích i zahraničních burzách. Každý klient může financovat až 85 % svých investic kapitálem od Fio. Minimální ani maximální výše financování není nijak omezena a k zajištění financí slouží výhradně nakoupené akcie bez nutnosti dodatečného ručení.

“Naším cílem je umožnit klientům realizaci burzovních obchodů nad rámec jejich volných finančních prostředků. Budou tak moci uskutečnit výrazně větší objem obchodů bez nutnosti vyprodávat stávající akcie,\" uvádí k tomu Jan Sochor, ředitel Fio.

V praxi tak investor s částkou 150 tis. Kč může realizovat investici v objemu až 1 mil. Kč. Pro méně zkušené investory je však vhodnější vyšší míra vlastních prostředků. Například obchod za 100 tis. Kč financovat z poloviny vlastními prostředky a z druhé poloviny kapitálem od Fio.

O kapitál od Fio je možné zažádat na libovolné z téměř šedesáti poboček Fio v Česku. Obchodovat je pak obvykle možné v ten samý den. Čerpat finance lze na libovolně dlouhou dobu. Náklady financování se pohybují od 5,8 % p.a.


Kurzy

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,410
USD 23,680 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články