Firem s právní formou Evropská společnost je v Česku 311

22. 11. 2010 – 12:44 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firem s právní formou Evropská společnost je v Česku 311
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Evropské společnosti založené na klíč jsou populární mezi investory do obnovitelných zdrojů energie.

V celé EU je založeno 654 Evropských společností. V České republice 311, tedy 47,6 procent z nich. Dříve byla hlavní motivací k založení prestižní právní forma. Dnes patří mezi hlavní důvody lepší právní ochrana a větší míra anonymity. Tyto vlastnosti jsou atraktivní zejména pro investory v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

V minulosti zakládali podnikatelé Evropské společnosti (Societas Europaea, zkráceně SE) kvůli expanzi do zahraničí a zájmu o prestižní právní formu. „V popředí zájmu je dnes větší anonymita vlastnictví a možnost přemístit sídlo do jiného státu EU. O tyto služby stojí především investoři z oblasti energetiky. Reagují na nejistotu panující v oblasti podpory fotovoltaiky. Řada z nich potřebuje společnost založit rychle a využívají možnosti odkoupit předem založenou evropskou společnost,“ říká obchodní ředitelka Společnosti Online Mária Ščamburová.

Výhodou evropské společnosti je, že lze přesunout její sídlo do kterékoli země EU. Na rozdíl od jiných právních forem lze přesun sídla provést bez nutnosti likvidace původní firmy, tedy bez ztráty právní kontinuity. „Přesun sídla evropské společnosti je administrativně náročný, ale v řadě případů se vyplatí. Například pokud se firma připravuje na spor se státem, znamená sídlo v zahraničí velkou výhodu. Zahraniční společnost může využít smlouvy o ochraně investic, která je nadřazena českým zákonům. V arbitráži se tak svých nároků domůže snadněji, než při soudním řízení v České republice,“ uvádí Mária Ščamburová.

Možnost přesunout sídlo do kteréhokoli členského státu EU znamená, že si podnikatel zvolí právní a daňové prostředí, které mu vyhovuje nejvíce. Nejoblíbenější jsou přesuny na Kypr a do Nizozemska. „Podnikatele do zahraničí táhne stabilita právního systému, zejména v oblasti daňového práva. Významnou motivací jsou také nižší daně. Na Kypru je daň z příjmů pouze 10 procent a Nizozemsko má daňový systém výhodný pro holdingy,“ připomíná Mária Ščamburová.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články