Firmy budou na začátku příštího roku spíše propouštět

7. 12. 2010 – 12:06 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy budou na začátku příštího roku spíše propouštět
Nejoptimističtěji se vyvíjí situace v oboru Zpracovatelský průmysl, kde se předpokládá spíše nabírání zaměstnanců, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zaměstnavatelé v České republice i v odhadech pro první čtvrtletí příštího roku očekávají mírný pokles náborových aktivit, více firem bude zaměstnance propouštět než přijímat nové. Vyplývá to z výsledků průzkumu Manpower Index trhu práce, jehož výsledky organizátoři zveřejnili v úterý.

V současné době je o pět procent více firem avizujících propouštění, než firem, které budou zvyšovat počet zaměstnanců.

Současná situace spíše ukazuje na stagnaci, ale z dlouhodobého hlediska se objevují jisté známky optimismu. Situace na trhu práce je však stále nejistá.

Zatímco čtyři procenta zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, devět procent předpovídá snížení pracovních sil a 82 procent zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v sedmi z deseti oborů a ve dvou ze tří regionů hlásí pokles náborových aktivit.

 

Může vás zajímat:

- Průměrná mzda v Česku stoupla, ve státní správě vyděláte pořád více

- Levnější propouštění a více zkrácených úvazků má vyléčit trh práce

 

V jakých oborech bude více práce?

 

Nejoptimističtěji se vyvíjí situace v oboru Zpracovatelský průmysl, kde se předpokládá spíše nabírání zaměstnanců o 5 procent více než je v současné době zaměstnáno. V mezikvartálním srovnání posílil o pět procent a v meziročním o 14 procent. "Zaměstnavatelé ve většině sektorů jsou nadále velmi opatrní v nabírání nových zaměstnanců. Domníváme se ale, že díky rostoucím náborům ve zpracovatelském průmyslu by v prvním čtvrtletí 2011 nezaměstnanost opětovně růst neměla," poznamenala Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

Zaměstnavatelé v devíti odvětvích z deseti předpovídají pro první čtvrtletí 2011 negativní náborové prostředí. Nejpesimističtější vývoj se očekává v odvětví Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, kde se Čistý index trhu práce propadl na hodnotu -20 procent. Špatné vyhlídky na práci dále hlásí odvětví Ubytování a stravování a Stavebnictví (toto odvětví dosahuje dokonce nejnižší hodnoty od začátku průzkumu v druhém čtvrtletí 2008), obě s hodnotou Indexu –9 procent a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Indexem -8 procent. Jediné odvětví, které předpovídá pozitivní náborový vývoj je Zpracovatelský průmysl, kde má Index hodnotu +5 procent.

Podle regionálního rozdělení bude horší situace na Moravě, kde se zájemci o práci setkají s velmi slabým náborovým prostředím s Čistým indexem trhu práce -13 procent. Negativní náborové plány hlásí také zaměstnavatelé v Čechách, kde je Index v hodnotě -5 procent. Trh práce v Praze bude v nadcházejícím čtvrtletí stagnovat, Index zde dosahuje hodnoty 0 procent.

V porovnání s minulým čtvrtletím se náborové příležitosti v Čechách mírně zlepšily o tři procentní body, avšak zaměstnavatelé na Moravě hlásí pokles Indexu o devět procentních bodů a v Praze o osm procentních bodů. V meziročním srovnání je v Praze zlepšení Indexu o sedm procentních bodů, ale na Moravě o šest procentních bodů pokles. Index v Čechách zůstává proti minulému roku nezměněn.

-Filip Sušanka,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články