Firmy dostanou na vzdělání zaměstnanců více peněz

23. 11. 2009 – 10:50 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy dostanou na vzdělání zaměstnanců více peněz
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

MPSV se rozhodlo navýšit finanční prostředky na projekt \"Vzdělávejte se!\". A to proto, že je o něj veliký zájem a je více než zřejmé, že se jedná o efektivní nástroj v boji s ekonomickou krizí. Projekt využívají firmy, které nemají pro své zaměstnance práci na celý pracovní týden.


Jeden den v týdnu pak v rámci \"Vzdělávejte se\" nechávají školit své pracovníky. Náklady na semináře a náhradu mzdy školícím se lidem financuje z 85 % Evropský sociální fond (ESF) a z 15 % státní rozpočet České republiky. Firmy tak získají prostředky na pokrytí všech nákladů.

Čtěte také:

- K oživení ekonomiky přispívají především střední a středně velké firmy
- Firmy: Odbyt i poptávku máme, chybí však peníze i podpora státu
- Firmy propouští zaměstnance a berou je zpět jako brigádníky
- Malé firmy mohou získat dotace na počítače? Jak na to?
- Firmy: Na rekonstrukce starých průmyslových, zemědělských či vojenských objektů získáte dotaci
- Test zaměstnaneckých benefitů: pozor při výběru poradenské firmy
- Firmy mohou opět získat finance na vzdělávání zaměstnanců v době krize


Na první fázi projektu, která začala letos v březnu a skončila v červnu, bylo určeno celkem 500 milionů Kč. Zapojilo se do ní 923 podniků. Podaly celkem 3 677 žádostí, z nichž úřady práce 3 237 podpořily. Vzdělávání se nakonec zúčastnilo 57 454 zaměstnanců, úspěšnost byla 93 %. Celkem se v 1. fázi \"Vzdělávejte se!\" vyplatilo cca 336 milionů Kč. Nejvíc žádosti (433) podpořil Úřad práce v Ostravě, následoval Nový Jičín a Vsetín. Jeden úřad práce v České republice v průměru podpořil 45 žádostí.

Na druhou fázi \"Vzdělávejte se!\", která začala v srpnu 2009, se vyčlenila celkem 1 miliarda Kč. Už v tuto chvíli je zřejmé, že zájem firem po necelých čtyřech měsících realizace výrazně převyšuje objem finančních prostředků. Jednotlivé úřady práce dosud přijaly cca 1 500 žádostí, z toho už o cca 1 100 rozhodly. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka ke \"Vzdělávejte se!\" říká: \"Považuji za nezbytné nejen peníze dávat, ale také kontrolovat jejich čerpání. Tak, aby finanční prostředky směřovaly skutečně tam, kde jsou třeba. V této souvislosti mají úřady práce pokyn vše pečlivě kontrolovat, a to přímo v místě a v čase školení.\"

Vzhledem k požadavku na efektivitu tohoto protikrizového projektu, který významně pomáhá firmám i zaměstnancům v boji s hospodářskou recesí, se v současné době v rámci rozpočtů úřadů práce na \"Vzdělávejte se!\" přerozděluje dalších cca 150 milionů Kč. A v roce 2010 bude rozpočet projektu navýšen o další 1,5 mld. Kč. Celkem tak na obě fáze \"Vzdělávejte se!\" půjdou cca 3 mld. Kč. Jde o peníze z ESF, konkrétně z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) a Operačního program Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ).

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,560 24,660
USD 24,240 24,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články