Firmy mohou chtít po státu miliardy za neoprávněně vybrané pojistné

17. 12. 2009 – 8:18 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy mohou chtít po státu miliardy za neoprávněně vybrané pojistné
Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

AKTUALIZOVÁNO: Pojistné na sociálni zabezpečení za své zaměstnance je povinna každá firma odvádět ze zákona. Ze zákoníku však v období od ledna do června 2007 vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se vypočítává pojištění na sociální zabezpečení, a stát tak neměl žádný zákonný podklad pro jeho vybírání. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.


Podle HN nejde o žádné hypotetické nebezpečí. Proti zájmům státu se už postavila liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, která před několika měsíci rozhodla spor mezi státem a firmou, která si této chyby v zákoně všimla. Pokud není v zákonu jasně řečeno, z jakého vyměřovacího základu mají firmy za své zaměstnance sociální pojištění platit, tak stát nemůže po firmách žádné pojistné chtít, rozhodl soud.

Podle MPSV povinost platit sociální pojištění za zaměstnance přerušena nebyla. Ministerstvo práce a sociálních věcí v této souvislosti sdělilo, že veškeré potřebné atributy pro odvod tohoto pojistného byly v zákoně č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, stanoveny.

Tuto právní úpravu považuje Ministerstvo práce a sociálních věcí za dostatečnou a odmítá, že by v uvedeném období nebyl právní podklad pro odvod tohoto pojistného.

Verdikt bude ještě přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Rozhodne-li stejně, jakákoli firma pak může u soudu chtít vrátit pojistné za první půlrok 2007. Kdyby se přihlásily všechny, stát může podle odhadu ministerstva financí přijít až o 100 miliard korun, píšou. \"Může to být obrovský průšvih,\" řekl HN vysoce postavený zdroj z ministerstva. HN mají k dispozici doporučení od významných auditorů, kteří firmám radí, aby chybu využily a po státu vrácení pojistného požadovaly.

Zákon o pojistném na sociálním zabezpečení společně se zákoníkem práce poslanci schvalovali v zimě a na jaře 2006. Nikdo z nich si nevšiml, že ze zákona vypadla pasáž, která definuje, co je vyměřovací základ, ze kterého pak platily firmy 26 procent z hrubé mzdy na sociální pojištění svých zaměstnanců. Tehdejší ministr práce Zdeněk Škromach si na chybu nepamatuje. \"Nevzpomínám si, že by měl vyměřovací základ ze zákona o pojistném vypadnout, řekl novinám.

Chybu včas neopravil ani jeho nástupce Petr Nečas, který přišel na ministerstvo práce v září 2006. Až v únoru 2007 vláda Mirka Topolánka vydala na návrh Nečase nařízení, které vyměřovací základ na placení pojištění za zaměstnance definuje.

Jenže to podle rozhodnutí soudu, jehož změní HN znají, nestačí. Podle soudu musí být vyměřovací základ, podobně jako třeba sazba pojištění, jen a jen v zákoně. Jinak stát nemůže pojištění vybírat. Zákon pak poslanci změnili na návrh vlády až v červenci 2007. Nečas se přesto domnívá, že stát o peníze nepřijde. \"Jsem téměř přesvědčen, že stát nemůže vracet peníze zaplacené na sociálním pojištění, řek HN.

Kam dál?
- Podnikatelé a lidé bez příjmu musí pojistné pojišťovnám poslat dříve
- Sociální pojištění za studenty přestane hradit stát od nového roku
- Pojistné na sociální zabezpečení: Jaké nastanou změny od 1. 1. 2010
- Zdravotní pojištění se od 1.1.2010 mění, co se vás týká?


Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články