Firmy: Po úsporných balíčcích jsou potřeba také stimulační opatření

1. 10. 2009 – 1:12 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy: Po úsporných balíčcích jsou potřeba také stimulační opatření
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hospodářská komora České republiky uvítala schválení návrhu státního rozpočtu pro rok 2010 českou vládou. Komora jako hlavní zástupce podnikatelského stavu uvítala, že se podařilo odvrátit hrozbu vysokého deficitu státního rozpočtu, který by měl zásadní vliv na budoucnost ekonomiky České republiky. To však podle vyjádření představitelů firem samo o sobě nestačí.


Hospodářská komora uvedla, že pokud bynebyla úsporná opatření aplikována, zdražily by úvěry a oslabila by se tak konkurenceschopnost českých firem. V neposlední řadě by tak akcelerovaly růst nezaměstnanosti.

- Podnikat v ČR stále není snadné, začít s podnikáním je ale o dost jednodušší
- Za kamery na pracovišti hrozí firmám milionové pokuty
- Podnikatelé: I stát se musí chovat jako soukromá firma
- České firmy udržely své postavení mezi 500 nejlepšími, vede Škoda a Skanska
- Oživení české ekonomiky přijde v roce 2010, musíme však tvrdě pracovat

V souvislosti se zhoršením ekonomického výhledu ministerstva financí, podle kterého se výkon české ekonomiky sníží v příštím roce o 0,5 procenta, ale upozorňuje, že je potřeba po úsporných balíčcích jednat také o dalších opatřeních, která v budoucnu povedou k opětovnému růstu hrubého domácího produktu.

„Úsporná opatření v příštím roce jsou nezbytná. Ukazuje se ale, že bude také nutné stimulovat nastartování ekonomického růstu. Bez firem v zisku se sníží výběr daní a to by mohlo mít fatální dopad zejména na hospodaření měst a obcí,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Čeští podnikatelé by například v době hospodářské krize uvítali zavedení režimu úlevy od daně z přidané hodnoty (DPH) u nezaplacených pohledávek. Daňová skupina Hospodářské komory České republiky ve spolupráci s poradenskou společností PricewaterhouseCoopers proto připravila návrh, který zákon o DPH upravuje.

Nedávno již stát podnikatelům ulehčil podnikání například zrušením knihy jízd, nebo zákonem, díky kterému zaměstnavatelé ušetří dočasně na sociálním pojištění. Opatření má snížit náklady na pracovní sílu a pomoci udržet pracovní místa. Všeobecně je podnikání v česku považováno za snazší, nežli v dřívějších letech.

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,430 24,550
USD 23,980 24,160
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články