Firmy: Předat pohledávku profesionálům se vyplatí – vyjde to levněji

23. 10. 2009 – 1:14 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy: Předat pohledávku profesionálům se vyplatí – vyjde to levněji
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V oblasti vymáhání pohledávek se šíří spousta mýtů a pověr. Ta nejrozšířenější fáma se týká ceny. Pokud se vymáhání pohledávek svěří profesionálům, tedy najme se společnost specializující se na tuto oblast, je sjednaná odměna hrazena pouze z vymožené výše pohledávek. Odměna z vymoženého se pak odvíjí od velikosti pohledávky, jejího stáří a komplikovanosti vymáhání a pohybuje se v rozmezí jednotek až několika desítek procent.


Bez konkrétního určení balíku pohledávek se špatně určuje výše odměny, která je rozumná. Selským rozumem lze dovodit, že pokud agentura požaduje například dvacet a více procent za vymáhání mladé a bonitní pohledávky, není něco v pořádku. „Na druhou stranu, pokud by šlo o velmi starou pohledávku před koncem promlčecí lhůty, byla by taková odměna patrně v pořádku. Seriózní partner by také měl požadovat odměnu pouze z vymoženého, ať již částečně nebo z úplně vymožené pohledávky“ řekl Petr Mašek, společník a advokát kanceláře Mašek advokáti.

- Firmy platí pozdě. A bude ještě hůř
- Peníze: Nedobytné pohledávky řešte nejlépe insolvenčním řízením

Prodat pohledávku se vyplatí ve chvíli, kdy jsou peníze potřeba rychle, firma potřebuje zrychlit cashflow a nemá čas na vymáhání dluhu. Prim tedy hraje rychlost, až pak suma, kterou získá odprodejem. Další možností je outsourcovat vymáhání pohledávky. Je to časově trochu náročnější způsob, ale většinou zase výhodnější v množství vymožených prostředků.

Když je případ postoupen advokátní kanceláři či jiné specializované firmě, dlužník se většinou zalekne a začíná jednat. Častou chybou při vymáhání pohledávek je i nedůslednost odpovědných zaměstnanců. Specializované firmy mají týmy zkušených lidí, kteří se věnují určitým zakázkám. Mají také odpovídající technologické zázemí, vyškolené profesionály, pravidelná školení o novinkách a průběžně a nepřetržitě zpracovávají informace z terénu.

První kroky odborníka vedou ke kontaktování dlužníka a k realizaci osobní návštěvy. Většina dlužníků není v pracovní době lehce dosažitelná a mnoho lidí má čas pouze ve večerních hodinách, často jen o víkendu. Návštěvy během víkendových dní jsou velmi užitečné. Další skupinou jsou ti, kteří pracují v zahraničí a vracejí se do Česka pouze na velmi krátkou dobu. Pro běžnou firmu by tak bylo zabezpečení personálního obsazení týmu věnujícího se vymáhání pohledávek velmi nákladné.

„Pokud firmy, ale i jednotliví podnikatelé zvažují svěření pohledávky externí firmě, doporučuji si advokátní kancelář nebo agenturu důkladně prověřit. Důležité je projít si jejichreference. Nejen ty, které společnost představuje na svých webových stránkách. Vyplatí se věnovat čas osobnímu kontaktu s některými klienty, potvrdit si reference. Není od věci, aby smluvní dokumenty prostudoval i právní zástupce,“ doporučil Mašek.

Procento úspěšného vymožení pohledávky samozřejmě závisí na několika faktorech. Například jde o stáří pohledávky, charakter obchodu, ze kterého pohledávka vznikla, či její zajištění. Dále do hry vstupuje sociální struktura dlužníků, rychlost procesu vymáhání, důslednost a veškeré předchozí kroky. Ale rozhodně neplatí, že stáří pohledávky automaticky znemožňuje její vymožení. Velmi časté jsou rovněž obavy firem, zda jejich pohledávky jsou natolik vysoké, aby pro vymáhající specialisty byly zajímavé. Každá výše se vymáhá, spodní hranice neexistuje. Naopak velmi důležitý je při vymáhání pohledávek čas.

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články