Firmy se státní účastí nejsou oblíbené, vede ČEZ, České dráhy a Česká pošta

7. 1. 2010 – 6:55 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy se státní účastí nejsou oblíbené, vede ČEZ, České dráhy a Česká pošta
Firmy kde vládne stát nejsou oblíbené, Foto: ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Firma ČEZ byla ćtenáři serveru mojepoplatky.cz zvolena jako nejškodlivější monopol v České republice. Firmu zvolilo více než 5 600 čtenářů serveru. Jako další v pořadí skončily České dráhy a Česká pošta. Tyto státní a polostátní společnosti potvrdily poměrně špatnou pověst u naší veřejnosti.


Více než třetina hlasujících nemá ráda ČEZ

Společnost ČEZ, která je největší energetickou skupinou ve střední Evropě označilo jako nejškodlivější celých 37 % hlasujících, tedy 2 072 čtenářů. S nepříliš velkým rozdílem pak následuje dominantní železniční přepravce České dráhy, které jako nejškodlivější monopol označilo 23 % hlasujících, tedy 1 288 čtenářů. Za Českými drahami následuje s malým rozdílem Česká pošta, kterou jako nejškodlivější monopol označilo 18 hlasujících, tedy 1008 čtenářů.

„Vítězi“ jsou společnosti se státní účastí

Smyslem ankety o nejškodlivější monopol bylo určit, které společnosti s monopolním či dominantním postavením dle názorů veřejnosti deformují volný trh v ČR, zneužívají svého postavení na úkor svých zákazníků a konkurence a poskytují nekvalitní či neplnohodnotné služby.

Z výsledků ankety lze vypozorovat, že nejkritizovanějšími společnostmi jsou velké dominantní firmy se státní účastí. V anketě tak „nebodovaly“ firmy plně soukromé, jako jsou O2 (dříve Telekom) nebo RWE – Transgas, které obsadily poslední dvě místa.

Lidem vadí vysoké ceny a nízká kvalita služeb

Z ohlasů hlasujících čtenářů vyplývá, že vítěz ankety ČEZ zneužívá svého postavení k nekontrolovatelnému a přemrštěnému zvyšování cen elektrické energie. Naopak u Český drah a České pošty nejsou terčem kritiky vysoké ceny, ale především nekvalitní a zastaralé služby a problematický přístup k zákazníkům.

Kompletní výsledky ankety o nejškodlivější monopol
Místo
Společnost
Procent hlasujících
Počet hlasujících
1.
37%
2 072
2.
23%
1 288
3.
18%
1 008
4.
16%
892
5.
6%
347
Zdroj: www.mojepoplatky.cz

Máte dobré, nebo špatné zkušenosti s nějakou firmou? Podělte se o ně krátkou recenzí/referencí v rejstříku firem NašeFirmy.cz.

Kam dál?
- ČEZ věděl o razii Evropské komise předem, mohl se tak připravit
- Změnit dodavatele elektřiny se vyplatí
- Elektřina: Jak změnit dodavatele elektrické energie?
- Blíží se konec monopolu státních energetických podniků v EU

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články