Firmy v Česku začínají shánět velké výrobní prostory

20. 11. 2009 – 1:03 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy v Česku začínají shánět velké výrobní prostory
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V České republice po letech oživuje poptávka po velkých industriálních prostorech. Ukazují to aktuální statistiky poptávky po podnikatelských nemovitostech agentury CzechInvest za tři čtvrtletí letošního roku.


„Zřejmě tu vidíme aktuální dopady odeznívajícího propadu ekonomiky – firmy hledají možnosti jak ušetřit a konsolidují výrobu do jednoho prostoru,“ vysvětluje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Čtěte také:

- Firmy: Na rekonstrukce starých průmyslových, zemědělských či vojenských objektů získáte dotaci
- Přelom v investicích: Poprvé je větší zájem o nájmy než zóny
- Noví investoří chtějí v ČR podnikat v nájmu


To potvrzuje Milan Kratina, vedoucí oddělení umístění investic agentury CzechInvest: „Zpomalení globální ekonomiky motivovalo k hledání úspor i ty firmy, které k tomu dosud tolik důvodů neměly. Zdaleka nejde jen o to, že by Česká republika byla oproti většině starých zemí Evropské unie levnější zemí – máme tu připravené moderní nemovitosti pro podnikání, zkušené zaměstnance i centrální polohu uprostřed EU, které dovoluje pohodlně dodávat na tradiční západní trhy i na rostoucí trhy na východ od našich hranic.“

„Mezi investory, kteří uvažují o České republice, je dnes největší zájem o Tachovsko a Stříbrsko v Plzeňském kraji,“ dodává Kratina. Tato oblast má podle Kratiny perfektní logistickou polohu, což už v minulosti povzbudilo řadu developerských společností k výstavbě nájemních hal, které jsou dnes připravené přijmout nové společnosti. Na region také zvlášť silně dopadlo zpomalení ekonomiky, což přineslo zvýšení nezaměstnanosti. Paradoxně právě proto se dnes o region zajímají noví investoři.

Prohlubuje se důvěra investorů v ČR

Šest z deseti společností, které v prvním čtvrtletí přišly do České republiky, si pro svoje podnikání vybralo nájemní prostory. Přitom ještě před dvěma lety stejných šest z deseti investorů chtělo stavět vlastní budovy. Letos je to přitom poprvé, kdy nájem vyhledává víc investorů, než kolik jich chce stavět vlastní budovy. V připravené nájemní budově můžete začít podnikat prakticky okamžitě a nemusíte se potýkat s velkou investicí do stavby nové nemovitosti. Navíc to ale dokazuje že, zaprvé je u nás trh s podnikatelskými nemovitostmi už velmi vyvinutý, a za druhé – že investoři mají v Českou republiku stále větší důvěru, protože všeobecně platí, že čím mladší tržní ekonomika, tím víc společností chce budovy, ve kterých podnikají, raději přímo vlastnit.

„Stavba zbrusu nového závodu v průmyslové zóně bude trvat i víc než rok, což je pro investory opravdu dlouhá doba. Proto je důležité, aby kvalitně připravená zóna, která opravdu chce přilákat nové společnosti, měla připravené územní rozhodnutí a hotové rozhodnutí EIA pro předpokládané investory, a tím veškeré lhůty zkrátila,“ doporučuje Kratina.

V posledních letech také mírně stoupá podíl investorů, které pro své podnikání hledají opuštěný brownfield připravený k regeneraci. Jejich počet je ale stále relativně nízký. Za první tři čtvrtletí letošního roku bylo takových firem devět procent. CzechInvest proto už bezmála před dvěma lety spustil na adrese www.brownfieldy.cz Národní databází brownfieldů. Ta je volně dostupná každému zájemci a obsahuje podrobné informace o 355 brownfieldech napříč celou Českou republikou.

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,620 24,720
USD 23,280 23,460
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články